Sondaż. Polacy chcą zostać w UE. Mimo sporu rządu z Komisją Europejską

Fot. Adrianna Bochenek / Agencja Gazeta

Ponad 42 proc. respondentów chce ponownego referendum ws. obecności Polski w Unii Europejskiej – wynika z sondażu SW Research przeprowadzonego dla portalu „Rzeczpospolitej”. Gdyby takie głosowanie się odbyło, ponad 64 proc. z badanych opowiedziałoby się za pozostaniem we Wspólnocie.

Uczestnicy badania SW Research przeprowadzonego dla rp.pl zostali zapytani o to, czy w związku z konfliktem polskiego rządu z Komisją Europejską powinno odbyć się referendum ws. przynależności Polski do Unii Europejskiej.

Sondaż: w ewentualnym referendum 64,4 proc. zagłosowałoby za pozostaniem w UE

42,6 proc. respondentów odpowiedziało, że „tak”. Przeciwnego zdania było 36,9 proc. osób. Natomiast 20,5 proc. ankietowanych nie miło zdania w tej sprawie.

Badani zostali również zapytani o to, jak odpowiedzieliby w takim referendum, gdyby odbyło się w najbliższy weekend. Za członkostwem Polski w UE opowiedziałoby się 64,4 proc. osób. Przeciw zagłosowałoby 14,8 proc. respondentów. 14,1 proc. uczestników badania nie wie, jak by zagłosowało. 

Konflikt polskiego rządu z Komisją Europejską

Komisja Europejska wciąż nie zaakceptowała Krajowego Planu Odbudowy Polski, a na początku września oficjalnie wstrzymała jego analizę. Zaakceptowanie go jest niezbędne do wypłacenia pieniędzy z Funduszu Odbudowy. – Kwestionowanie wyższości prawa europejskiego nad krajowym jest powodem wstrzymania akceptacji Krajowego Planu Odbudowy Polski – przekazał wówczas Paolo Gentiloni, komisarz UE ds. gospodarczych.

Z kolei w październiku Trybunał Konstytucyjny przychylił się do wniosku Mateusza Morawieckiego i orzekł, że zaskarżone przez prezesa Rady Ministrów przepisy Traktatu o Unii Europejskiej, w rozumieniu wskazanym we wniosku, są niezgodne z polską konstytucją. Wniosek premiera zawierał trzy punkty, chodzi w nim między innymi o zgodność z konstytucją zasady pierwszeństwa prawa unijnego i dotyczy on zasady lojalnej współpracy państw wspólnoty europejskiej.

Wcześniej Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem unijnym. Polska została także zobowiązana do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Nie zrobiła tego, dlatego Komisja Europejska zdecydowała o zwróceniu się do TSUE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji.

Źródło: https://wiadomosci.gazeta.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com