Święto Niepodległości. W Warszawie 11 listopada będzie 27 manifestacji. Policja ściąga posiłki

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

11 listopada w Warszawie przemarsz Niepodległa dla Wszystkich organizowany przez 14 Kobiet z Mostu, nie będzie jedynym legalnym wydarzeniem z okazji Święta Niepodległości. Urząd Miasta zarejestrował 26 innych manifestacji. Policja planuje „działania na wielką skalę”.

Jak informowaliśmy, aktywistki z 14 Kobiet z Mostu wyprzedziły prezesa stowarzyszenia Marsz Niepodległości Roberta Bąkiewicza. To one jako pierwsze zarejestrowały przemarsz Niepodległa dla Wszystkich na trasie, którą od lat pokonują narodowcy w dniu 11 listopada, i pokrzyżowały im szyki.

– Chcemy wyrwać Dzień Niepodległości z rąk neofaszystów – wyjaśniała Beata Geppert, jedna z aktywistek 14 Kobiet z Mostu.

Bąkiewiczowi, który próbował na drodze sądowej dowodzić, że Marsz Niepodległości jest wydarzeniem cyklicznym, więc ma pierwszeństwo, sąd w dwóch instancjach nie przyznał racji (mimo interwencji Zbigniewa Ziobro), bo zeszłoroczny Marsz Niepodległości był zorganizowany nielegalnie, a na dodatek miał awanturniczy i agresywny przebieg.

Do Urzędu Miasta wpłynęło łącznie 31 zgłoszeń dot. organizacji wydarzeń celebrujących Święto Niepodległości, cztery wnioski zostały odrzucone. Powód? Miejsca i terminy pokrywały się z wcześniej zaplanowanymi.

Przemarsze odbędą się między innymi przed Sejmem, na placu Defilad, przy wejściu do stacji metra Świętokrzyska, w Parku Świętokrzyskim, na placu Bankowym, na placu na Rozdrożu, placu Powstańców Warszawy czy u zbiegu Jasnej i Świętokrzyskiej.

W poniedziałek, 8 listopada odbyło się spotkanie służb miejskich, policji, Służby Ochrony Państwa oraz Stołecznej Straży Miejskiej, Zarządu Dróg Miejskich, Zarządu Oczyszczania Miasta i Zarządu Transportu Miejskiego w celu omówienia współpracy w dniu 11 listopada. 

Święto Niepodległości w Warszawie. Policja planuje 11 listopada „działania na wielką skalę”

Sylwester Marczak z Komendy Stołecznej Policji zapowiedział dziennikarzom warszawa.naszemiasto, że policja planuje 11 listopada „działania na wielką skalę”  Z jego słów wynikało, że w tym dniu Warszawa zgromadzi funkcjonariuszy z całej Polski. Jakiej liczby policjantów spodziewać się na ulicach – nie wiadomo.

Powodem jest nie tylko 27 legalnych wydarzeń w centrum stolicy, ale i zapowiedź Bąkiewicza, że pomimo braku zezwolenia Marsz Niepodległości i tak przejdzie. Jaką trasą i o której godzinie – nie wiadomo.

W trakcie poniedziałkowego spotkania ustalono, że 11 listopada od godziny 10 w Biurze Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego będzie urzędował miejski sztab, odpowiedzialny za koordynację oraz nadzór pracy wszystkich jednostek.  

– Będą one w pełnej gotowości mimo utrudnień, z którymi należy się liczyć w sytuacji, gdy tak wiele osób będzie się gromadzić w różnych lokalizacjach. Do udziału w sztabie zostali zaproszeni przedstawiciele policji i SOP, aby wzmocnić sprawny przepływ informacji i koordynację działań w tym dniu – wyjaśnili przedstawiciele stołecznego ratusza.

Źródło: https://wiadomosci.gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com