Temat Białorusi na Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Szczerski wezwał do realizacji trzech zadań

Twitter.com/Poland in the UN (@PLinUN)

Dziś podczas debaty na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ Krzysztof Szczerski, ambasador RP przy Organizacji Narodów Zjednoczonych podniósł temat Białorusi. Wezwał społeczność międzynarodową do wypełnienia trzech kwestii.

– Wzywamy społeczność międzynarodową, by po pierwsze nie uczestniczyła w białoruskiej kampanii dezinformacyjnej, po drugie, by wycofała swoje poparcie dla polityki Białorusi na międzynarodowych forach i po trzecie, by pomogła w zatrzymaniu sieci przemytu ludzi, która przyczyniła się do obecnego kryzysu – powiedział Szczerski podczas otwartej debaty na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczącej dyplomacji prewencyjnej.

– Polska uważa, że właśnie nadszedł czas na dyplomację prewencyjną. Musimy działać zanim sytuacja wymknie się spod kontroli, a bezpieczeństwo i stabilność całego regionu jeszcze się pogorszy

 – dodał dyplomata.

Krzysztof Szczerski zaznaczył, że choć „wysyłki zapobiegania konfliktom nie trafiają na pierwsze strony gazet”, to ich głównym celem jest, by nie trafiły tam same konflikty.

– Skuteczna dyplomacja prewencyjna powinna być w centrum XXI-wiecznego multilateralizmu

– wskazał.

Zaapelował również do „wszystkich, którzy stoją za białoruskim reżimem” o porzucenie polityki budowania napięć na rzecz polityki rozwiązywania napięć.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com