Trybunał Konstytucyjny zdecydował w sprawie komisji ds. wyborów kopertowych

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Według Trybunału Konstytucyjnego komisja śledcza ds. wyborów kopertowych została powołana niezgodnie z konstytucją. W składzie, który wydał orzeczenie, zasiadało trzech sędziów: Krystyna Pawłowicz, Bogdan Święczkowski i Julia Przyłębska.

TK zdecydował ws. komisji ds. wyborów kopertowych: Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że artykuł 2 uchwały Sejmu „w sprawie powołania Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego” jest niezgodny z konstytucją. Orzeczenie miało zostać wydane jednomyślnie. W składzie zasiadało trzech sędziów: Krystyna Pawłowicz, Bogdan Święczkowski i Julia Przyłębska.

Czarnek reprezentował wnioskodawców: Komisja śledcza do spraw wyborów kopertowych została powołana 7 grudnia 2023 roku. „Na rozprawie nieobecni byli przedstawiciele Sejmu i prokuratora generalnego, natomiast wnioskodawców – grupę posłów PiS – reprezentował były minister edukacji, poseł PiS Przemysław Czarnek” – podaje portal prawo.pl.

Co napisali posłowie PiS we wniosku do TK: „Zwykłe powtarzalne czynności związane z organizacją wyborów, jakich dokonuje marszałek Sejmu, Sąd Najwyższy, posłowie i senatorowie czy rząd nie jest przedmiotem badań komisji śledczej, bo jest to efekt ustroju konstytucyjnego. Nie może być przedmiotem prac komisji śledczej zwykły powtarzalny tryb organizacji wyborów prezydenckich” – napisano we wniosku do TK, jak cytuje Polska Agencja Prasowa. 

To nie pierwszy podobny ruch TK: Jak pisaliśmy, wcześniej, we wrześniu tego roku, TK orzekł, że niezgodny z konstytucją jest także zakres działania sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa. Posłowie PiS, którzy wnioskowali o zbadanie uchwały, twierdzili, że „nie spełnia wymogu 'określoności prawa'”. W uzasadnieniu wniosku oświadczyli, że „zakres działań komisji śledczej został określony w sposób wadliwy, (…) jest daleki od precyzji, skonstruowany niepoprawnie z punktu widzenia logiki”.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com