Uchodźcy na granicy. Na UW przerwano przemówienie szefowej kancelarii Dudy. „Macie krew na rękach”

fot. YouTube.com/Uniwersytet Warszawski

Jak pisaliśmy, podczas inauguracji nowego roku akademickiego we Wrocławiu aktywiści przerwali wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego. Protestujący wznosili okrzyki, przynieśli także na salę transparenty, między innymi z napisami „Macie krew na rękach. Stop torturom na granicy”. Napięcie związane z kryzysem migracyjnym i sytuacją uchodźców wybrzmiało jednak także w innych ośrodkach akademickich. Na Uniwersytecie Warszawskim przerwano wystąpienie szefowej kancelarii prezydenckiej. 

Inauguracja nowego roku akademickiego. Przerwane przemówienie szefowej Kancelarii Prezydenta

Na Uniwersytecie Warszawskim w piątek odbyła się celebracja nowego roku akademickiego 2021/2022. Szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych odczytywała list od Andrzeja Dudy – w tym czasie dwójka młodych osób postanowiła wyrazić sprzeciw wobec działań rządu. Na udostępnionym poniżej nagraniu sytuacja ta zaczyna się po godzinie od rozpoczęcia transmisji.

Młoda kobieta zauważyła, że do zadań uniwersytetów należy nie tylko kształcenie w wybranych dziedzinach, ale też kształtowanie wartości humanistycznych i etycznych, tego, że „nikt nie zasługuje, by ginąć na granicy„. – Nie mamy innej możliwości, żeby przekazać panu prezydentowi poprzez panią, że zabrał ludziom prawo do wolności – powiedział protestujący, zwracając się do Ignaczak-Bandych. Zgromadzeni w auli studenci zareagowali brawami.

Rektor uczelni prof. Alojzy Z. Nowak przyznał rację protestującej, prosząc jednak o zachowanie spokoju i możliwość dokończenia uroczystości.  – Dajcie pani minister teraz odczytać list od pana prezydenta i oczywiście macie rację, że żaden człowiek nie jest nielegalny, że wszyscy ludzie są sobie równi. Ale teraz musimy dokończyć uroczystość i byłoby nieładnie, gdybyście nie pozwolili dokończyć tej uroczystości. W związku z tym czy jeszcze chcielibyście coś powiedzieć? – powiedział dokładnie rektor UW.

„Na scenie stoi pani, która przedstawia prezydenta, który obecnie jest człowiekiem, który ma krew na rękach”

Chcielibyśmy powiedzieć, że na scenie stoi pani, która przedstawia prezydenta, który obecnie jest człowiekiem, który ma krew na rękach – odpowiedziała rektorowi aktywistka. Profesor przerwał to wystąpienie, dziękując im za przedstawienie swojej opinii oraz prosząc, by pozwolono minister dokończyć czytanie listu. Wówczas na zarzuty względem Andrzeja Dudy zareagowała także Ignaczak-Bandych. 

Chcę wierzyć, że to co pani powiedziała, to nie do końca pani to rozumie – odpowiedziała. Zgromadzeni na sali zaczęli wówczas buczeć, a niektórzy klaskać. 

Kraków. Rektor apeluje do studentów, by byli czujni w zetknięciu z kłamstwem

Rektor krakowskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel zwrócił natomiast uwagę na „niebezpieczeństwo wynikające z tego, co się stało w naszym społeczeństwie w ostatnich latach, głównie za sprawą polityków i mediów”. 

Próbujcie być czujni w zetknięciu z kłamstwem, powracajcie do podstawowych znaczeń słów, takich jak wolność, równość, solidarność, dialog, pamiętajcie, że Uniwersytet Jagielloński pragnie wam przekazać nie tylko wiedzę, ale określone wartości – apelował, jak cytuje „Gazeta Wyborcza„. 

Rektorzy apelują do studentów: Od was zależy przyszłość

Prof. Bogumiła Kaniewska, rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zwróciła się natomiast do studentów, by pamiętali, że to od nich zależy przyszłość, zwracając uwagę na najważniejsze wartości uniwersyteckie: wspólnotę, wolność, autonomię, etyczność, odpowiedzialność, a także różnorodność i szacunek dla zróżnicowania geograficznego i kulturowego – pisze rozgłośnia. 


– Tylko taki uniwersytet: otwarty na świat i za świat odpowiedzialny może unieść wyzwania, jakie stawia przed nami współczesność. Tylko taki uniwersytet może kształcić specjalistów i kształtować ich mądrość i wrażliwość – podkreślała, jak cytuje Polska Agencja Prasowa

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com