Wawrzyk: napięty okres relacji Polski z Izraelem się zakończył. „Przed nami jeszcze jeden krok“

pixabay.com
Powrót izraelskiego ambasadora do Polski i umowa ws. wycieczek w naszym kraju – to dwa kroki, które zbliżyły Warszawę i Jerozolimę do zakończenia napiętych relacji dyplomatycznych. Zdaniem wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka pozostał jeszcze jeden ważny ruch do wykonania – powrót ambasadora Polski do Izreala.
Wiceminister spraw zagranicznych powiedział w Programie Trzecim Polskiego Radia, że zakończył się okres napiętych relacji pomiędzy Polską a Izraelem. Jak mówił, pierwszym sygnałem zmiany w stosunkach był powrót izraelskiego ambasadora do Polski, drugim – podpisana w środę umowa ws. wycieczek izraelskiej młodzieży do Polski.
„Przed nami krok trzeci, czyli wyjazd naszego ambasadora do Izraela”
– dodał.
Jak mówił Wawrzyk, wracamy obecnie do relacji, które były wcześniej. „Myślę, że obie strony, przede wszystkim strona izraelska przekonała się, że ten spór nie ma sensu” – powiedział Wawrzyk, dodając, że spór nie zaczął się od działań ze strony polskiej, tylko od wypowiedzi przedstawicieli izraelskiego rządu.
Stosunki z Izraelem
W środę w Warszawie szefowie MSZ Polski i Izraela: Zbigniew Rau i Eli Cohen podpisali porozumienie porządkujące zasady organizacji izraelskich wizyt edukacyjnych w Polsce i gwarantujące także stronie polskiej możliwość organizacji wizyt edukacyjnych w Izraelu na tych samych zasadach. Programy wizyt młodych Izraelczyków nie będą obejmowały wyłącznie wizyt w miejscach pamięci związanych z historią Holocaustu, zapewnienie bezpieczeństwa wycieczkom młodzieży będzie zaś spoczywać na kraju przyjmującym.
Od czerwca 2018 r. ambasadorem RP w Izraelu był Marek Magierowski. W sierpniu 2021 r. – w związku z podpisaniem przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego – ówczesny szef izraelskiego MSZ Jair Lapid oświadczył, że Polska „zaaprobowała, nie po raz pierwszy, niemoralną, antysemicką ustawę”. Poinformował wówczas, że polecił charge d’affaires ambasady Izraela w Warszawie Tal Ben-Ari Jaalon, aby „natychmiast wróciła do Izraela na konsultacje, na czas nieokreślony”. Lapid zasugerował także, by ambasador Magierowski przedłużył sobie wakacje i nie wracał do kraju urzędowania. Magierowski zakończył urzędowanie w listopadzie 2021 r.
Poprzedni ambasador Izraela w Polsce Alexander Ben Zvi został odwołany w listopadzie 2020 roku po roku pracy. Później placówką w Warszawie kierowała charge d’affaires ambasady Izraela Tal Ben-Ari Jaalon. Obecny ambasador Izraela w Polsce Jaakow Liwne złożył listy uwierzytelniające w lipcu 2022 r.