Drugi dzień Rady Europejskiej. Liderzy UE poszukają sposobów na zwiększenie konkurencyjności rynku wewnętrznego

Twitter/@PremierRP

To ważne, żeby Polska poszerzała granice swobód na jednolitym rynku w zakresie usług, ale jednocześnie inspirowała innych. To robimy. Proponujemy takie regulacje, które zwiększą konkurencyjność całego rynku wewnętrznego – mówił dziennikarzom przed rozpoczęciem sesji RE premier Mateusz Morawiecki.

W Brukseli szefowie państw i rządów UE będą debatować w piątek o strefie euro i o potencjalnym kryzysie bankowym, po zawirowaniach na rynku amerykańskim i przejęciu Credit Suisse przez UBS. Choć szefowa Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde, która została zaproszona na spotkanie, powtarza, że Europie nie grozi efekt domina, to brukselski portal Politico studzi nadmierny optymizm.

Dziś będziemy dyskutować z szefową Europejskiego Banku Centralnego. Wskażę na kilka ryzyk, które niestety się zmaterializowały. Mówię o ryzyku bankowym – bankructwie banku Credit Suisse i jego przejęciu. Wskażę również na ryzyka na rynku funduszy.

– mówił przed szczytem premier Mateusz Morawiecki.

Wszystko po to – jak mówił –  by rynek wewnętrzny rozwijał się stabilnie. – Dla nas to ogromna wartość, bo stabilność na rynku wewnętrznym oznacza większe możliwości eksportowe polskich małych, średnich i dużych przedsiębiorców. Ich los interesuje mnie najbardziej. Wszystkie analizy robimy pod tym kątem – przyznał.

Zapowiedział, że w tym celu wkrótce spotka się w Polsce z Thierym Bretonem  – komisarzem odpowiedzialnym za rynek wewnętrzny i za rynek usług. – Podkreślam tę drugą kwestię, bo znaczna część gospodarki przesuwa się w kierunku usług. A ten rynek różnego rodzaju usług – od budowlanych przez informatyczne, turystyczne – nie jest jeszcze w Europie tak zintegrowany, jak rynek dóbr czy rynek kapitałowy – wskazał szef polskiego rządu.

– To ważne, żeby Polska poszerzała granice swobód na jednolitym rynku w zakresie usług, ale jednocześnie inspirowała innych. To robimy. Proponujemy takie regulacje, które zwiększą konkurencyjność całego rynku wewnętrznego.

– zakończył.

Pierwszego dnia szczytu liderzy UE dyskutowali o Ukrainie, sytuacji gospodarczej UE i energii.

Źródło

1 thought on “Drugi dzień Rady Europejskiej. Liderzy UE poszukają sposobów na zwiększenie konkurencyjności rynku wewnętrznego

  1. Caly czas gadanie o wolnosci. Jakiej wolnosci jeszcze brakuje? Od czego chcemy wolnosci? Juz z rosyjskimi srodkami energetycznymi cofneli kraj na 100 lat do tylu. I zreszto dopiero domyslali sie, a jak to zrobic konkurencyjnosc krajowej produkcii? A ni jak!!! Baza w kazdej cenie lezy w kosztach energetycznych. Amerykanskie zrodla finansowe wygasna tuz po wyborach w Ameryce. Tani gas i ropa chlyneli do Chin. A Chiny z Rosja juz pokaza Europie gdze diably workuja.
    Madry Wiegrzy, ze zachowali zrodlo paliwowe z rury sybiryjskiej. A dostarczany gaz z Ameryki dwa razy drozszy i podobne w dodatek szkodliwy dla zdrowia. Mysle trzeba prosic Moskwe o wlaczeniu rury dostawczej do kraju i Niemiec. Napewno zrobia bez stojania na kolanach, wystarczy przeprosin. Inaczej bedzie jak z Moldawija. Bron Boze!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com