Wojciechowski poparł propozycję KE ws. blokady funduszy dla Węgier. „Węgrzy wiedzą lepiej”

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Komisja Europejska zaproponowała w niedzielę państwom członkowskim zablokowanie części unijnych funduszy dla Węgier. Chodzi o 65 procent pieniędzy z trzech programów z polityki spójności, czyli 7,5 miliarda euro. Za tą decyzją opowiedział się również polski komisarz Janusz Wojciechowski. „Węgry współpracują z KE nad rozwiązaniem tej sprawy, perspektywy są optymistyczne” – wyjaśnił polityk na Twitterze.

Decyzja Komisji Europejskiej związana jest z zarzutami dotyczącymi korupcji na Węgrzech, braku przejrzystości przy wydawaniu pieniędzy z europejskiego budżetu i przy zamówieniach publicznych.

– Komisarze jednomyślnie zdecydowali o kolejnym kroku w procedurze w ramach mechanizmu warunkowości wobec Węgier – powiedział na niedzielnej konferencji prasowej w Brukseli unijny komisarz do spraw budżetu Johannes Hahn. Poinformował jednocześnie, że Węgry zadeklarowały w ostatnich tygodniach zmiany w prawie, które mają zapewnić skuteczną walkę z korupcją.

– Siedemnaście projektów przepisów zostało zaproponowanych, ale jesteśmy na razie na poziomie obietnic i czekamy na ich wdrożenie – dodał komisarz Hahn.

Ostateczna decyzja o zawieszeniu unijnych funduszy należy do krajów członkowskich. Mają na nią od miesiąca do trzech i będzie podejmowana większością głosów. To ostatni etap mechanizmu warunkowości uzależniającego wypłatę unijnych funduszy od kwestii związanych z praworządnością i ochroną budżetu, który Komisja uruchomiła wobec Węgier wiosną. Jest to pierwszy kraj członkowski objęty tą procedurą.

Janusz Wojciechowski: Perspektywy są optymistyczne

„Moje stanowisko nie różniło się od stanowiska komisarza z Węgier. Węgry współpracują z KE nad rozwiązaniem tej sprawy, perspektywy są optymistyczne. Nie ma analogii między sytuacją Polski i decyzją dotyczącą Węgier” – tak swój brak sprzeciwu w tej sprawie uzasadnił na Twitterze komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski (PiS).

Wojciechowski dodał, że „nie musimy być bardziej węgierscy od Węgrów” i „zakłada, że Węgrzy wiedzą lepiej”.

„Casus węgierski dokładnie zaprzecza temu, że następni my, bo ogranicza zasadę warunkowości do kwestii rzetelności finansowej, dokładnie tak jak Polska chciała” – napisał Wojciechowski.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com