Wybory parlamentarne i referendum w tym samym dniu. Morawiecki potwierdza

Facebook.com/Kancelaria Premiera

Premier Mateusz Morawiecki potwierdził w poniedziałek, że partia rządząca chce przeprowadzić w tym samym dniu wybory parlamentarne i referendum ds. relokacji migrantów. Jak zaznaczył, chodzi o to, by „koszty były niższe”. – Wiadomo, że przeprowadzenie osobno wyborów i osobno referendum to dodatkowe koszty – powiedział. Polityk przekazał, że będzie to „referendum z jednym pytaniem”, a „dokładne pytanie będzie sformułowane w terminie późniejszym”.

Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek przekazał w poniedziałek, że w najbliższym czasie zostaną przedstawione szczegóły dotyczące przeprowadzenia referendum w sprawie relokacji migrantów w Unii Europejskiej. Podczas konferencji prasowej w Sejmie mówił, że chodzi między innymi o pytanie, które ma być postawione oraz – jak to określił – procedury związane z organizacją referendum, w tym jego termin.

Wicemarszałek Sejmu, szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki nie wykluczył, że wniosek dotyczący przeprowadzenia referendum w sprawie relokacji migrantów w Unii Europejskiej zostanie rozpatrzony na następnym posiedzeniu izby. Przeprowadzenie referendum zapowiedział w połowie czerwca prezes PiS-u Jarosław Kaczyński.

Nowelizacja ustawy o referendum. Projekt posłów PiS już w Sejmie

Pod koniec czerwca grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości złożyła w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o referendum ogólnokrajowym. Ma on umożliwić przeprowadzanie referendum w tym samym dniu, w którym odbywają się wybory: do Sejmu i Senatu, wybory Prezydenta RP lub wybory do Parlamentu Europejskiego. Zmiany mają na celu między innymi ujednolicenie godzin głosowania. Przyjęto, że głosowanie przeprowadza się w godzinach określonych w Kodeksie wyborczym – czyli w godz 7-21.

Zdaniem opozycji, propozycja dotycząca referendum ma związek ze zbliżającą się kampanią. Politycy ugrupowań opozycyjnych podkreślają też, że kwestia unijnego paktu migracyjnego nie została ostatecznie przesądzona, a Polska będzie mogła wnioskować o wyłączenie z niego w związku z przyjęciem migrantów z Ukrainy. – Lewica apeluje o to, aby w Parlamencie cała opozycja zagłosowała przeciwko temu referendum. Mam nadzieję, że nie znajdzie się większość, która to przegłosuje [ogłoszenie referendum ws. relokacji – red.] – mówił w poniedziałek w Radiu ZET europoseł Robert Biedroń.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com