Wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Ziobro zwróci się do Trybunału Konstytucyjnego

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl / / Agencja Gazeta

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że Polska musi podjąć szybkie działania w celu rozwiązania – jak stwierdzono – „problemu braku niezależności Krajowej Rady Sądownictwa”. Wyrok dotyczył skargi złożonej przeciwko państwu polskiemu przez dwóch sędziów – Monikę Dolińskę-Ficek i Artura Ozimka. Do decyzji ETPCz odniósł się minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który zapowiedział, że zwróci się do Trybunału Konstytucyjnego.

W poniedziałek 8 listopada ETPCz uznał, że Polska musi podjąć szybkie działania, by rozwiązać problem braku niezależności KRS oraz tego, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN nie jest „niezawisłym i bezstronnym sądem ustanowionym przez prawo”. W komunikacie ETPCz czytamy, że Trybunał stwierdził, iż wobec sędziów doszło do naruszenia artykułu 6 ust. 1 (prawo do rzetelnego procesu) Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Polska będzie musiała zapłacić sędziom, którzy wnieśli sprawę do Trybunału, po 15 tysięcy euro.

W 2017 i 2018 roku sędziowie Monika Dolińska-Ficek i Artur Ozimek starali się o awanse sędziowskie. Nowa KRS nie dała im rekomendacji i zaopiniowała ich negatywnie. Sędziowie nie poprzestali na tym i odwołali się do Sądu Najwyższego. Wówczas jednak Izba Kontroli Nadzwyczajnej odrzuciła ich skargi.

Sędziowie złożyli więc skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Zarzucili Polsce, że złamano ich prawo do rzetelnego procesu. Zarzucili też, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN nie jest niezawisłym i bezstronnym sądem. Trybunał w Strasburgu podzielił tę argumentację. Sędziowie wezwali polski rząd do podjęcia „działań naprawczych” w tym zakresie.

Ziobro o wyroku: Demokracja pod protektoratem

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział we wtorek, że wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka ma polityczne podłoże. Dodał, że gdyby przyjąć ten wyrok, należałoby uznać, że Polska jest „krajem demokracji opóźnionej, pod nadzorem, demokracji pod protektoratem”.

Stwierdził, że zwróci się w tej sprawie o zbadanie przez Trybunał Konstytucyjny. Zbigniew Ziobro powiedział, że Europejski Trybunał kwestionując w rozstrzygnięciu zapisy polskiej konstytucji, w sposób oczywisty wykracza poza zakres swojej kompetencji.

Gregorczyk-Abram: „Możemy się spodziewać kolejnych takich wyroków”

Orzeczenie Trybunał w Strasburgu komentowali także prawnicy. – To jest kolejny wyrok, który potwierdza destrukcję wymiaru sprawiedliwości, której dokonali rządzący w Polsce w ramach, jak to nazywają, „reformy” – powiedziała Onetowi mec. Sylwia Gregorczyk-Abram z Inicjatywy Wolne Sądy i Komitetu Obrony Sprawiedliwości, która wspólnie z mec. Marią Ejchart-Dubois reprezentowała przed ETPCz sędziów, którzy złożyli skargę na Polskę.

Zdaniem adwokatki ten wyrok to także kolejny argument dla Komisji Europejskiej, która właśnie zastanawia się, jak zareagować na fakt, że Polska nie stosuje się do orzeczeń europejskich trybunałów. – Ośmieli też wielu innych prawników do składania podobnych zażaleń – dodała w rozmowie z portalem. 

Przecież w ETPCz jest 57 różnych skarg, które dotyczą skutków działań rządzących w wymiarze sprawiedliwości, skutków ich tzw. reform. I możemy się spodziewać kolejnych takich wyroków, jak dzisiejszy, a kolejne skargi będą trafiać do trybunału w Strasburgu lawinowo. Każda osoba, która stanie przed sędzią, który dostał rekomendację od nowej KRS może złożyć skargę do ETPCz

– podkreśliła.

Maria Ejchart-Dubois zwróciła z kolei uwagę na ton i jednoznaczność wydanego wyroku. Zdaniem Pani mecenas „nie ma wątpliwości, że sędziowie zasiadający w trybunale w Strasburgu doskonale widzą, że ich wyroki nie wywołują w Polsce żadnego skutku, a polski rząd po prostu je lekceważy”.

Źródło: https://wiadomosci.gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com