Żelazna kopuła nad Polską i Europą. Tusk: Za kilka dni przedstawię projekt budowy

Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl

– Za kilka dni z innymi premierami europejskimi przedstawię projekt budowy żelaznej kopuły nad Polską i Europą – poinformował Donald Tusk w poniedziałek. Premier spotkał się z prezeską Europejskiego Banku Inwestycyjnego Nadią Calvino.

Donald Tusk mówił po spotkaniu z prezeską Europejskiego Banku Inwestycyjnego, że „wielkie inwestycje w Polsce od czasu początków naszego kraju w Unii Europejskiej i 100 miliardów euro, które przez Europejski Bank Inwestycyjny trafiły do naszego kraju, to był jeden z filarów tego wielkiego sukcesu cywilizacyjnego”.

Tusk: Bezpieczeństwo Europy zależy w dużym stopniu od bezpieczeństwa Polski

– Jesteśmy w Polsce świadomi, jak dużo zawdzięczamy tej współpracy, jak bardzo widać w wielu miejscach naszej Ojczyzny pozytywne zmiany, które także dzięki naszej współpracy miały miejsce – podkreślił premier podczas konferencji prasowej.

Tusk poinformował o zatwierdzeniu pożyczki na polski komponent satelitarny do programu europejskiej tarczy przeciwlotniczej. – Mówimy tu o kwocie 300 mln euro, która jest niebagatelna. Nasz plan budowy żelaznej kopuły nad Polską i Europą posunął się o krok do przodu. Systemy satelitarne będą niezbędną częścią tego projektu, który będę razem z innymi premierami europejskimi przedstawiać tej i przyszłej Komisji Europejskiej – mówił.

Polityk podziękował także za gotowość wsparcia ze strony Europejskiego Banku Inwestycyjnego dla polskich planów dotyczących bezpieczeństwa ochrony polskich i europejskich granic. – Bezpieczeństwo Europy zależy w dużym stopniu od bezpieczeństwa Polski. Nie ma bezpiecznych granic europejskich bez bezpiecznej granicy z Białorusią i Rosją tu, na wschodzie Polski. I dlatego to nasz wspólny obowiązek, cieszę się, że otrzymałem pełne zrozumienie – mówił szef rządu.

Prezeska Europejskiego Banku Inwestycyjnego w Polsce. Spotkanie Tuska z Calvino 

Calvino przekazała z kolei, że odbyła „wspaniałe spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem”. – Potwierdziliśmy, że nasze priorytety są wspólne. Świętujemy 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej i chciałabym pogratulować wszystkim Polakom, a w szczególności panu, panie premierze. Jestem pod wrażeniem tego, jak Polska się rozwinęła przez ostatnie dwie dekady. Polska jest wspaniałym przykładem sukcesu i wykorzystania korzyści z bycia członkiem UE – podkreśliła.

W poniedziałek 20 maja w południe premier Donald Tusk spotkał się w Warszawie z prezeską banku Nadią Calvino. Jak poinformowano, Polska otrzyma kredyt w wysokości pół miliarda złotych na komponent satelitarny tarczy przeciwlotniczej. O umowie z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym szef rządu poinformował w sobotę podczas obchodów 80. rocznicy zdobycia Monte Cassino. Zapowiedział, że Polska będzie uczestniczyć w budowie europejskiej obrony powietrznej, czyli tzw. kopuły europejskiej. Dlatego – jak dodał – rząd podjął decyzję o budowie komponentu satelitarnego, który będzie jej częścią. Polska otrzyma na ten cel specjalną pożyczkę z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com