Barbarzyństwo bez granic: Cios dla Okhmatdet

Fot. John Minchillo / AP Photo

W dniu 8 lipca 2024 r. Rosja przeprowadziła kolejny zmasowany atak rakietowy na Ukrainę, po raz kolejny demonstrując swoje barbarzyństwo i całkowite lekceważenie norm międzynarodowych. Atak ten był jednym z najbardziej brutalnych w ostatnim czasie, powodując znaczne straty wśród ludności cywilnej i infrastruktury krytycznej. Najbardziej bolesnym ciosem było ostrzelanie największego szpitala dziecięcego na Ukrainie i w Europie, Okhmatdyt.

Ukierunkowany atak rakietowy na szpital Okhmatdyt w Kijowie był prawdziwym aktem terroryzmu wymierzonym w ludność cywilną. W wyniku tego barbarzyńskiego ataku zginął nefrolog dziecięcy, co jest niepowetowaną stratą dla społeczności medycznej i pacjentów szpitala. Zniszczenie budynków szpitala, unikalnego sprzętu i laboratoriów jest katastrofą dla instytucji medycznej tego poziomu. Atak ten był celowo wymierzonym aktem agresji, który nie ma żadnego uzasadnienia.

Podczas ataku rakietowego 8 lipca zginęło 38 osób (dane są aktualizowane), w tym czworo dzieci, a 190 zostało rannych. W Kijowie 64 osoby zostały hospitalizowane, a ponad 100 obiektów infrastruktury zostało uszkodzonych, w tym szpital dziecięcy, szpital położniczy, przedszkola, centrum biznesowe i budynki mieszkalne. Rosjanie po raz kolejny zademonstrowali swój cynizm, atakując obiekty cywilne w środku dnia roboczego, co spowodowało znaczną liczbę ofiar cywilnych.

W kontekście tych przerażających wydarzeń, Rada Bezpieczeństwa ONZ zbierze się 9 lipca na wniosek Wielkiej Brytanii, Ekwadoru, Słowenii, Stanów Zjednoczonych i Francji. Dyskusja na temat tego ataku na placówkę humanitarną powinna stać się punktem wyjścia do podjęcia konkretnych działań przeciwko Rosji. Zaprzeczenia strony rosyjskiej i dezinformacja, że celem ataku był Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, nie wytrzymują krytyki. Dowody wskazują na ukierunkowany atak na szpital, który jest zbrodnią wojenną w rozumieniu konwencji genewskich.

Rosja przewodniczy Radzie Bezpieczeństwa ONZ od 1 lipca 2024 r., co jest oczywistym nonsensem i wymaga natychmiastowego rozwiązania. Kraj, który dokonał agresji na największą skalę od czasów II wojny światowej, nie powinien mieć dostępu do głównej trybuny świata, aby usprawiedliwiać swoje zbrodnie. Międzynarodowe instytucje bezpieczeństwa muszą zostać pilnie zreformowane, aby przestępcy i mordercy nie mogli nimi manipulować dla własnych korzyści.

 Teraz o żądaniach sprawiedliwości.

Ukraina domaga się sprawiedliwości za ostrzał szpitala Okhmatdyt, zaklasyfikowania tej zbrodni jako zbrodni wojennej i postawienia wszystkich odpowiedzialnych przed sądem. Ponadto powinna pojawić się kwestia odszkodowania za zniszczenie i uszkodzenie unikalnego sprzętu i laboratoriów szpitala.

Dzisiejsze wydarzenia są kolejnym przypomnieniem dla społeczności międzynarodowej o potrzebie zjednoczenia wysiłków w walce z rosyjskim terrorem. Tylko skonsolidowane stanowisko państw na szczycie NATO i zdecydowane działania ONZ mogą powstrzymać agresora. Ukraina potrzebuje nie tylko wsparcia, ale także konkretnych działań w celu ochrony swoich obywateli i odbudowy zniszczonej infrastruktury. Nadszedł czas, aby powstrzymać to barbarzyństwo i postawić winnych przed wymiarem sprawiedliwości.

ONZ ma wszelkie powody, by podjąć konkretne, ostrzejsze działania przeciwko Rosji. Tylko skonsolidowane stanowisko państw na szczycie NATO i zdecydowane działania ONZ mogą powstrzymać agresora. Ukraina potrzebuje nie tylko wsparcia, ale także konkretnych działań w celu ochrony swoich obywateli i odbudowy zniszczonej infrastruktury. Nadszedł czas, aby powstrzymać to barbarzyństwo i postawić winnych przed wymiarem sprawiedliwości.

 Co dokładnie i co najmniej powinna zrobić ONZ?

Oznacza to nałożenie nowych, ostrzejszych sankcji gospodarczych na Rosję, mających na celu całkowitą izolację jej gospodarki.

  Dostarczenie Ukrainie dodatkowego sprzętu do precyzyjnej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w celu ochrony ludności cywilnej przed podobnymi atakami w przyszłości.

 Powołanie międzynarodowego trybunału do zbadania rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie, w tym ostrzału szpitala Okhmatdyt, i postawienie wszystkich odpowiedzialnych, w tym Putina, przed wymiarem sprawiedliwości.

 Zwiększenie pomocy humanitarnej dla Ukrainy, w szczególności dla ofiar ataków rakietowych.

I wreszcie, ten barbarzyński ostrzał ze strony Rosji jest kolejnym przypomnieniem światu o potrzebie podjęcia zdecydowanych działań. Ukraina potrzebuje wsparcia cywilizowanego świata, aby chronić swoich obywateli przed terrorem.          Nasi zachodni partnerzy muszą zrozumieć, że ich pomoc jest nie tylko moralnym obowiązkiem, ale także koniecznością dla zachowania pokoju i stabilności na świecie. Nadszedł czas, aby działać zdecydowanie i bezkompromisowo, aby pokazać Rosji i jej przywódcom, że społeczność międzynarodowa nie będzie stać z boku i pozwalać im na kontynuowanie agresywnej polityki.

Autor: K.M.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com