Przedstawiciel Rosji wyśmiał reakcję sekretarza generalnego ONZ na tragedię w Kijowie

Michael M. Santiago / Getty Images

Rano 8 lipca rosyjskie wojska przeprowadziły masowy atak na Ukrainę. Wśród innych obiektów, pod rosyjski atak rakietowy trafił jeden z budynków dziecięcego szpitala „Ochmatdyt” w Kijowie. Ucierpiał budynek, w którym były dzieci na dializie, powiedział minister zdrowia Ukrainy Wiktor Laszko.

SBU zakwalifikowała atak FR na Narodowy Dziecięcy Szpital Specjalistyczny „Ochmatdyt” jako zbrodnię wojenną i wszczęła postępowanie karne. Według wstępnych danych śledztwa, siły rosyjskie użyły strategicznej rakiety manewrującej Ch-101 do ostrzelania placówki medycznej. Ukraińscy śledczy uważają, że w dziecięcy szpital „Ochmatdyt” w Kijowie trafiła rosyjska rakieta Ch-101, i uderzyła ona „dokładnie w cel, na który była zaprogramowana”.

Rosja stara się zrzucić z siebie odpowiedzialność za atak rakietowy na dziecięcy szpital „Ochmatdyt”, podaje amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW). Analitycy zauważają, że rosyjscy urzędnicy oraz podmioty z przestrzeni informacyjnej składają fałszywe oświadczenia na temat rakiet, które przeprowadziły atak, oraz stanu szpitala – wszystko to przeczy dostępnym dowodom.

Na przykład, w Rosji mówią, że reakcja sekretarza generalnego ONZ António Guterresa, który potępił Rosję po trafieniu rakiety w budynek szpitala „Ochmatdyt” w Kijowie, jest przejawem podwójnych standardów w organizacji. Powiedział o tym dziennikarzom stały przedstawiciel Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia.

„Głęboko żałujemy, że w brudną propagandową kampanię Kijowa i jego wspólników został wciągnięty Rada Bezpieczeństwa [ONZ]” – skomentował dyplomata posiedzenie organizacji w sprawie incydentu z trafieniem rakiety w kijowski szpital „Ochmatdyt”.

Według niego, w budynek dziecięcego szpitala trafiła rakieta systemu NASAMS, która rzekomo została wystrzelona z wyrzutni dostarczonej przez Norwegię. „Czekamy również na reakcję władz norweskich, które, jak się wydaje, dostarczyły kliki Zełenskiego tę wyrzutnię NASAMS. Czy autoryzowali jej użycie do ataków na dziecięcy szpital, a także jej umieszczenie w dzielnicach mieszkaniowych, co jest naruszeniem norm międzynarodowego prawa?” – powiedział Nebenzia na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Rosyjskie źródła szeroko rozpowszechniły nagranie i zdjęcia rakiety na sekundę przed uderzeniem w dziecięcy szpital „Ochmatdyt”, a niektórzy blogerzy wojskowi opublikowali nawet fałszywe posty, twierdząc, że to była ukraińska rakieta przeciwlotnicza, a nie atakująca rosyjska rakieta Ch-101. ISW zauważa, że trajektoria lotu rakiety na nagraniu oraz widoczny turboodrzutowy silnik pod jej kadłubem zgadzają się z trajektorią rosyjskiej rakiety Ch-101 i nie potwierdzają twierdzeń, że był to przechwytujący pocisk przeciwlotniczy, a rakieta nie wygląda na uszkodzoną przez przechwytywacze.

Oświadczenie rosyjskiego Ministerstwa Obrony, że ukraiński pocisk przeciwlotniczy trafił w obiekty cywilne, oraz twierdzenia rosyjskiego blogera wojskowego, że rosyjska rakieta przypadkowo trafiła w szpital, również nie zwalniają rosyjskich wojsk z odpowiedzialności za te skutki, ponieważ Rosja jest agresorem w tej wojnie, i Ukrainie nie musiałaby się bronić przed rosyjskimi atakami, gdyby Rosja nie rozpoczęła pełnoskalowej inwazji i nie przeprowadzała regularnych ataków rakietowych na Ukrainę, podkreślają w ISW.

Przez dwa lata wojny Rosjanie ani razu nie przyznali się do ataków na obiekty cywilne: wszelkie ich zniszczenia tłumaczą działaniami ukraińskiej obrony przeciwlotniczej. BBC Verify przeanalizowało dwa nagrania wideo z wczorajszego ataku rakietowego na „Ochmatdyt” i geolokalizowało każde z nich, aby potwierdzić miejsce uderzenia. Sześciu ekspertów z zakresu balistyki, którzy obejrzeli nagrany materiał, jednogłośnie zgodziło się, że to nie była rakieta przeciwlotnicza. Wszyscy oni stwierdzili, że nie mogą dokładnie określić typu wystrzelonej rakiety, ale doszli do wniosku, że najprawdopodobniej była to rosyjska rakieta powietrzna. Czterech z sześciu konkretnie wspomniało o rosyjskiej Ch-101, co odpowiada oświadczeniu Ukrainy.

W lipcu przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ przeszło na Rosję. Przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ zmienia się co miesiąc rotacyjnie między 15 członkami. W czerwcu przewodniczyła Korea Południowa, w lipcu – kolej Rosji, która nielegalnie zajmuje miejsce Związku Radzieckiego w Radzie Bezpieczeństwa, w sierpniu – Sierra Leone, we wrześniu – Słowenia.

Karyna Koshel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com