Szczyt NATO w Waszyngtonie: historyczny pakiet pomocy dla Ukrainy i strategia na droga do członkostwa

BBC/GETTY IMAGES

W tym tygodniu przywódcy NATO spotykają się w Waszyngtonie na szczycie z okazji 75. rocznicy Sojuszu, który rozpoczyna się we wtorek. Głównym tematem spotkania będzie pomoc Ukrainie w jej oporze wobec rosyjskiej agresji. Zagraniczne media zastanawiają się, jakie mogą być wyniki szczytu – i czy zadowolą one Ukrainę.

Na szczycie mają zostać ogłoszone szczegóły pakietu pomocy w wysokości 40 miliardów euro, który będzie obejmował systemy obrony powietrznej niezbędne do ochrony ukraińskich miast. Ten pakiet został już nazwany historycznym i jest postrzegany jako próba zapewnienia dalszej pomocy Ukrainie. Jednakże może on nie w pełni zadowolić Kijów, który staje w obliczu bezprecedensowych rosyjskich ataków na obiekty cywilne i infrastrukturę, pisze Guardian.

Według starszego dyrektora ds. Europy w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego USA, w praktyce „most do członkostwa” Ukrainy w NATO oznacza, że NATO tworzy nowe dowództwo w Wiesbaden w Niemczech w celu wsparcia Ukrainy w szkoleniu, koordynacji, wyposażeniu, logistyce i rozwoju wojsk. Ponadto Carpenter powiedział, że istnieją długoterminowe zobowiązania finansowe partnerów NATO.

„Istnieje również komponent polityczny, który obejmuje rozmieszczenie wysokiego przedstawiciela cywilnego w Kijowie w celu zarządzania procesem obronnym instytucjonalnym, dopóki Ukraina nie zostanie członkiem NATO” – wyjaśnił urzędnik Białego Domu.

Ukrainie ważna jest wsparcie w postaci śmiercionośnych systemów uzbrojenia, nowoczesnych systemów obrony powietrznej oraz nieprzerwanego dostarczania rakiet i amunicji. O tym głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksandr Syrski poinformował na Telegramie, w wyniku szczytu NATO w USA, podaje Ukrinform.

„75. Szczyt NATO w Waszyngtonie. Silna wizyta Prezydenta i jego zespołu” – zaznaczył Syrski.

Według niego „trwa ciężka praca dyplomatyczna nad konsolidacją międzynarodowego wsparcia Ukrainy na nieodwracalnej drodze do członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim”.

„Mamy jasne zobowiązania krajów partnerskich. Podpisano kompleksowy dokument dotyczący wsparcia Ukrainy pod nazwą „Ukraiński kompakt”. Potężny układ zbiorowy stał się kolejnym elementem „mostu” Ukrainy do NATO, w szczególności z punktu widzenia integracji wojskowej i wojskowo-technicznej. Komponent wojskowy praktycznej współpracy z Sojuszem zostanie znacznie wzmocniony” – podkreślił głównodowodzący.

Obecnie sojusznicy omawiają również zwiększenie dostaw samolotów F-16 dla Ukrainy. Wcześniej mówiono o ponad 80 samolotach, teraz chodzi o 128 myśliwców F-16. Pierwsze samoloty mają pojawić się na Ukrainie już tego lata. O tym informują amerykańscy, holenderscy i duńscy urzędnicy. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg stwierdził, że Ukraina powinna atakować terytorium Rosji, ponieważ przewiduje to prawo do samoobrony. Według niego NATO pomaga Ukrainie w realizacji prawa do samoobrony, dostarczając broń do Kijowa. Zaznaczył, że mowa jest także o pociskach dalekiego zasięgu. Wcześniej w Wielkiej Brytanii oświadczono, że Ukraina może używać pocisków Storm Shadow do ataków na terytorium Rosji. Dyskusje na temat amerykańskich pocisków Atacms nadal trwają. Choć takie zezwolenie znacznie poprawiłoby nasze możliwości niszczenia rosyjskich lotnisk na odległość do 300 km.

Pełne członkostwo Ukrainy w NATO nie ma alternatywy. Zostało to zapisane w dokumencie końcowym jubileuszowego szczytu NATO, który odbywa się w Waszyngtonie. Stwierdza się tam, że NATO będzie wspierać Ukrainę na jej nieodwracalnej drodze do członkostwa w Sojuszu. Możemy na razie podsumować decyzje, które określają pomoc i wsparcie dla Ukrainy w najbliższym czasie. Zatem Ukraina otrzyma finansowanie w wysokości 40 miliardów euro na potrzeby obronne w ciągu następnego roku. Zostanie również utworzona nowa struktura do spraw pomocy i szkolenia ukraińskich żołnierzy. Ta struktura będzie odpowiedzialna za transformację Sił Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy. Powstanie centrum analizy, edukacji i szkolenia NATO – Ukraina, które będzie analizować i wykorzystywać w praktyce doświadczenia i lekcje wojny między Rosją a Ukrainą.

Oczekuje się, że nowy pakiet pomocy wojskowej będzie obejmował wspólne zobowiązanie członków NATO do wydania co najmniej 40 miliardów euro na pomoc Ukrainie w 2025 roku. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał kraje do złożenia takich zobowiązań na kilka lat, ale wydaje się, że nie doszli do porozumienia w tej sprawie przed szczytem, pisze Guardian.

Oczekuje się również, że członkowie NATO ogłoszą utworzenie nowego dowództwa wojskowego w niemieckim mieście Wiesbaden, które będzie koordynować pomoc wojskową i szkolenie dla Ukrainy, faktycznie zastępując grupę kontaktową ds. obrony Ukrainy prowadzoną przez USA.

Przeniesie to ciężar zapewnienia Ukrainie wsparcia z Pentagonu na NATO. Według urzędników USA będzie to „most do członkostwa”. Jest to również postrzegane jako sposób na zabezpieczenie przyszłej pomocy Ukrainie, zwłaszcza w przypadku wyboru Donalda Trumpa na prezydenta USA.

Karyna Koshel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com