Białoruś ekranem dla Rosji: Łukaszenka zgodził się na ukryte dostawy chińskich półprzewodników do Rosji

Rosyjski kompleks wojskowo-przemysłowy doświadcza poważnego niedoboru półprzewodników i innych baz elementarnych, które znajdują zastosowanie bezpośrednio w produkcji rakiet – tak można tłumaczyć wydłużające się odstępy między rosyjskimi atakami rakietowymi na Ukrainę.

Jeśli w listopadzie-grudniu 2022 r. przerwa między atakami rakietowymi wynosiła 5-10 dni, teraz Rosja poświęca około miesiąca na skoncentrowanie wymaganej liczby rakiet do uderzenia, biorąc pod uwagę tempo produkcji nowych rakiet w celu uzupełnienia zapasów.

W związku z tym Rosja, a właściwie jej służby specjalne, nie ustaje w wysiłkach na rzecz wypracowania i stworzenia mechanizmów „cieniowego importu” do Rosji przez państwa trzecie niezbędnych komponentów elektronicznych i bazy pierwiastków wykorzystywanych do produkcji różnego rodzaju zaawansowanych technologicznie broń, w tym różne modyfikacje pocisków.

W tym celu Łukaszenka odbył dwie wizyty zagraniczne: 28 lutego odwiedził Chiny, a 13 marca przybył do Iranu na spotkanie z Ibrahimem Raisim.

Według informacji uzyskanych przez przedstawicieli białoruskiej opozycji od ich osób z kręgów rządzących Białorusią, Łukaszenka podczas pobytu w Chinach doszedł do porozumienia w sprawie zwiększenia eksportu na Białoruś chińskich półprzewodników i innych baz pierwiastkowych, z ich dalszym reeksportem do Rosji.

Aby ukryć te dostawy, wykorzystany zostanie eksport chińskich towarów niemilitarnych, które będą zawierać komponenty bazy elementarnej niezbędnej dla rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego.

Wizyta Łukaszenki w Iranie jest traktowana przez przedstawicieli białoruskiej opozycji jako logiczna kontynuacja jego podróży do Chin, w wyniku której może dojść także do porozumienia w sprawie zwiększenia eksportu irańskich towarów wojskowych przez Białoruś w interesie Rosji, jak a także wspólną produkcję niektórych kategorii broni, której końcowym odbiorcą będzie również Rosja.

Putin chce stworzyć nową oś geopolityczną, która pod każdym względem przeciwstawi się Zachodowi, dlatego takie precedensy jak wizyty Łukaszenki w Chinach i Iranie wymagają szczególnej uwagi i, w miarę możliwości, identyfikacji zagrożeń dla świata, adekwatnej reakcji i zaostrzenia sankcji.

About Post Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com