Certyfikacja Nord Stream 2 jest głównym powodem skupienia wojsk rosyjskich – ekspert austriacki

Rosja chciałaby wyłączenia Nord Stream 2 spod prawa unijnego (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Jednym z celów, które Kreml realizuje poprzez gromadzenie wojsk na granicach z Ukrainą, jest nacisk na Zachód w celu uzyskania certyfikatu dla gazociągu Nord Stream 2. W istocie jest to geopolityczna broń Federacji Rosyjskiej. Powiedział to profesor w Wiedeńskiej Akademii Bezpieczeństwa (Austria), austriacki analityk Martin Malek.

Prawdopodobnie, jednym z zadań, które Moskwa próbuje rozwiązać na granicach z Ukrainą, jest Nord Stream 2. Nagromadzenie wojsk to jest presja na Zachód w kwestii certyfikacji, a przesłanie tego „dialogu” brzmi mniej więcej tak: „Jeżeli szybko wydacie wszystkie pozwolenia, to być może nie dokonamy inwazji na Ukrainę” – powiedział ekspert.

„Jednocześnie błędy popełniono dużo wcześniej, ten projekt nie powinien był w ogóle się rozpocząć, nie mówiąc już o zakończeniu budowy samego gazociągu. Zachodni politycy w większości nie rozumieli, że fajka jest geopolityczną bronią Putina. Szef Kremla zainwestował w to, aby teraz, korzystając z Nord Stream 2 i zarabiając na nim, finansować swoje wojny i interwencje, które prowadzi od pierwszego dnia pobytu na Kremlu (…)” – powiedział Martin Malek.


W tym samym czasie szef Centrum Reform Obronnych, koordynator międzyresortowej platformy przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym, działającej w ramach współpracy Ukraina-NATO, Ołeksandr Danilyuk, powiedział, że głównymi wyzwaniami dla dzisiejszej Ukrainy są działania Federacji Rosyjskiej. gra eskalacji-deeskalacji i próby Kremla zaostrzenia wewnętrznego kryzysu politycznego na Ukrainie poprzez oddziaływanie na określone siły polityczne. Ponadto głównym celem rosyjskich służb specjalnych w polityce wewnętrznej pozostaje zmiana Konstytucji Ukrainy w celu znacznego osłabienia instytucji prezydenta.

Wywiad z austriackim analitykiem pokazuje, że Europa zna przyczyny rosyjskiej agresji, ale nie znalazła jeszcze sposobu na ich przeciwdziałanie. A im więcej czasu mija, tym bardziej Rosja myśli, że ujdzie jej to na sucho. Tak myślą kraje agresywne, żyjące z terroru.

Karyna Koshel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com