Eskalacja rosyjskiego terroru powietrznego przeciwko Ukrainie: Pilna potrzeba wzmocnienia obrony

Patriot (REUTERS/Kacper Pempel)

W ostatnich tygodniach świat był świadkiem niepokojącej eskalacji agresji Rosji na Ukrainę, w szczególności poprzez zintensyfikowane ataki powietrzne. Tylko w okresie od 18 do 24 marca wróg zrzucił na terytorium Ukrainy 190 pocisków rakietowych, 140 dronów Shahed i 700 kierowanych bomb lotniczych. Te akty terroru powietrznego nie tylko spowodowały znaczne ofiary i zniszczenia, ale także były wymierzone w kluczową infrastrukturę energetyczną i krytyczną, a także obszary mieszkalne w gęsto zaludnionych miastach.

Jednym z najbardziej niepokojących aspektów tych ataków jest wykorzystanie przez agresora broni balistycznej i hipersonicznej. Te zaawansowane systemy uzbrojenia stanowią poważne zagrożenie ze względu na ich zdolność do osiągania celów z bezprecedensową prędkością, pozostawiając cywilom minimalny czas na poszukiwanie schronienia i bezpieczeństwa. Barbarzyństwo tych ataków jest widoczne w celowym atakowaniu ludności cywilnej i podstawowej infrastruktury, co prowadzi do rozległych zniszczeń i katastrof spowodowanych przez człowieka w dotkniętych regionach.

Pomimo powagi zagrożenia, zachodnie systemy obrony powietrznej okazały się skuteczne w przechwytywaniu zdecydowanej większości rosyjskich pocisków wycelowanych w Ukrainę. Wdrożenie tych systemów obronnych niewątpliwie uratowało dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy istnień ludzkich. Jest jednak jasne, że istniejące zdolności obrony powietrznej są niewystarczające, aby w pełni chronić Ukrainę przed nieustannym atakiem.

Systemy MIM-104 „Patriot”, choć cenne, nie są dostępne w dużych ilościach, a obecne zapasy nie zaspokajają pilnych potrzeb obronnych Ukrainy. Nieadekwatność tych systemów podkreśla pilną potrzebę zwiększenia zapasów, w tym dodatkowych systemów Patriot i amunicji.

Co najważniejsze, zapewnienie Ukrainie tak istotnych zasobów obronnych nie jest wyłącznie kwestią zdolności wojskowych, ale jest ściśle związane z wolą polityczną zachodnich partnerów. Ukraina jest jedynym krajem na świecie poddawanym codziennym atakom rakietowym, co sprawia, że terminowe dostarczenie Patriotów jest niezbędne dla ochrony niewinnych istnień ludzkich.

W świetle eskalacji terroru powietrznego zadawanego Ukrainie przez Rosję, obowiązkiem społeczności międzynarodowej jest szybkie reagowanie na pilne potrzeby obronne oblężonego narodu. Zaniechanie tego nie tylko grozi dalszymi ofiarami śmiertelnymi i zniszczeniami, ale także podważa zasady suwerenności i integralności terytorialnej, na których opiera się porządek międzynarodowy. Czas na działanie jest teraz, ponieważ każda mijająca chwila niesie ze sobą widmo kolejnych bezsensownych cierpień i zniszczeń.

Autor: Dana Kaminska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com