Haga jest nieunikniona dla rosyjskich zbrodniarzy wojennych: ONZ udokumentowała egzekucje ponad stu czterdziestu ukraińskich cywilów.

19 grudnia tego roku Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Volker Türk opublikował przetworzone i podsumowane dane, z których wynika, że na terytoriach Ukrainy okupowanych przez wojska rosyjskie odnotowano ponad sto egzekucji osób cywilnych, a także tortury i złe traktowanie zatrzymanych.

W szczególności, zgodnie z opublikowanymi informacjami, ONZ wie o 142 przypadkach pozasądowych egzekucji cywilów od lutego 2022 roku na terytoriach kontrolowanych przez rosyjskie siły zbrojne lub okupowanych przez Federację Rosyjską. Ponadto na terytoriach okupowanych udokumentowano liczne przypadki powszechnych tortur i złego traktowania zatrzymanych, w tym przemocy seksualnej, a także dużą liczbę zaginięć osób cywilnych. Jednocześnie Biuro ONZ potwierdziło ponad 10 000 ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej Ukrainy od lutego 2022 r., w tym ponad 560 dzieci. Liczba rannych cywilów wynosi 18 500, z których wielu jest bardzo ciężko rannych.

Należy zauważyć, że są to tylko oficjalnie udokumentowane przypadki – rzeczywista liczba ofiar jest znacznie wyższa, ponieważ Rosja nie dostarcza żadnych danych na temat losu Ukraińców pod okupacją.  

Ludność cywilna Ukrainy na okupowanych terytoriach nie ma żadnych praw, co pozwala okupantom bezkarnie popełniać wszelkie zbrodnie przeciwko nim. Po zwycięstwie nad Federacją Rosyjską wszyscy rosyjscy zbrodniarze wojenni zaangażowani w takie działania zostaną umieszczeni na ławie oskarżonych w Hadze i otrzymają karę, na jaką zasługują.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com