Niezachwiane partnerstwo między Ukrainą a Europą Północną

Po wizycie w Stanach Zjednoczonych Zełenski kontynuował swoją podróż po krajach partnerskich i odwiedził Oslo w ramach szczytu z krajami nordyckimi. Spotkał się tam z przywódcami Danii, Islandii, Norwegii, Finlandii i Szwecji.

Kraje skandynawskie były i pozostają wiarygodnymi partnerami Ukrainy w walce z rosyjską agresją wojskową. Pięć krajów skandynawskich powiedziało prezydentowi Zełenskiemu podczas środowych rozmów w Oslo, że będą wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne w walce o wyparcie rosyjskich najeźdźców.

Norwegia, Szwecja, Dania, Finlandia i Islandia wspólnie przekazały Ukrainie 11 miliardów dolarów pomocy od początku inwazji i są gotowe do dalszego udzielania wsparcia wojskowego, gospodarczego i humanitarnego na dużą skalę, zgodnie ze wspólnym oświadczeniem.

Dania jest jednym z liderów pomocy Ukrainie. W ramach szczytu duński rząd przedstawił pakiet pomocowy o wartości miliarda euro na zakup amunicji, czołgów, dronów i innego sprzętu potrzebnego Ukrainie. Niedawno, pod koniec listopada, duński rząd i większość parlamentarna uzgodniły dodatkowe środki na fundusz finansujący wsparcie dla Ukrainy, o wartości 308 mln euro w 2023 roku i 3,15 mld euro do 2027 roku.

Wsparcie krajów skandynawskich jest ważne dla przywrócenia pokoju na Ukrainie. Bez wsparcia Ukraina nie będzie w stanie pokonać Rosji, a zmniejszenie pomocy wojskowej jest dokładnie tym, na co liczy Putin.

Uniemożliwienie Putinowi wygrania wojny z Ukrainą oznacza zachowanie pokoju w Europie. Każdy pocisk, dron, system obrony powietrznej, czołg lub samolot dostarczony na Ukrainę przyczynia się do zakończenia brutalnej wojny Rosji przeciwko Ukrainie, ratuje życie cywilów i zapobiega rozprzestrzenianiu się rosyjskiego zagrożenia na Zachód.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com