Nowy sojusz zostanie utworzony w Europie

W najbliższym czasie może powstać nowy sojusz bezpieczeństwa, który obejmie Polskę, Wielką Brytanię, Ukrainę oraz kraje bałtyckie (Estonię, Łotwę i Litwę). Przeanalizujmy, co to oznacza dla Europy i kto na tym skorzysta.

Nowy sojusz zajmie się kwestiami bezpieczeństwa. Dla Polski będzie to szansa na zdobycie jednej z głównych ról w zapewnianiu bezpieczeństwa w całej Europie. Sojusz ten nie będzie dotyczył NATO ani UE.

Dlaczego potrzebujemy nowego sojuszu?

Wszystkie kraje, które mogą tam wejść, mają jeden wspólny problem – Rosję i jej zagrożenie dla ich integralności terytorialnej. Sojusz umożliwi zabezpieczenie krajów uczestniczących przed bezpośrednią agresją rosyjską. A jeśli tak się stanie w przyszłości, kraje będą sobie pomagać. Przede wszystkim ten sojusz pozwoli Polsce zachować swoje ziemie i wartości, którymi się kieruje. Na przykład Unia Europejska ostatnio mocno narzuciła politykę wielokulturowości. Polska wyraźnie nie popiera tego stanowiska.

Innym ważnym czynnikiem jest to, że Unia Europejska i NATO w czasie wojny nie wykazały, że potrafią szybko podejmować decyzje i szybko reagować na problemy. W końcu UE i NATO to sojusze, które zrzeszają kraje o zupełnie innych wartościach i ideach. Dlatego np. Węgry nie chcą stosować embarga na rosyjską ropę, a także nie chcą przekazywać broni na Ukrainę.

Ale kraje takie jak Ukraina, Polska, Wielka Brytania, Łotwa, Litwa i Estonia wręcz przeciwnie, są bardzo podobne, przynajmniej w swoim rozumieniu skali rosyjskiego zagrożenia dla siebie i całej Europy. Ale jednocześnie musisz zrozumieć, że w żadnym wypadku nie ma 100% gwarancji bezpieczeństwa dla żadnego kraju, niezależnie od tego, w jakim sojuszu się znajduje.

Czy nowy sojusz może stać się alternatywą dla UE?

Aby ta unia stała się godnym następcą alternatywnych sojuszy, Polska i inne kraje będą musiały opuścić UE, a Ukraina odmówić przystąpienia do niej. Teraz wyjście każdego kraju z Unii jest nieopłacalne, bo gospodarka, brak granic wewnątrz UE i inne szczegóły zostały już ustalone i nikt nie musi teraz odbudowywać się w nowy sposób. Dlatego w tej chwili nowy sojusz nie może w żaden sposób stać się alternatywą dla UE, chyba że w odległej przyszłości.

Jaka jest korzyść z nowego sojuszu dla Polski?

Polska jak żadna inna jest zainteresowana istnieniem niepodległej i proeuropejskiej Ukrainy. Przecież jeśli Rosja zdoła zająć całą Ukrainę, a Zachód nie będzie w to ingerował, to Polska stanie się jej kolejnym celem. Tym samym Polska ryzykuje, że stanie się nowym państwem buforowym między Europą a Rosją. Wielka Brytania jest też alternatywnym politycznym centrum wpływów dla Warszawy, więc wzmocnienie tego wpływu Londynu jest korzystne dla Polski.

Dlatego nowy sojusz będzie bardziej zainteresowany pomaganiem sobie nawzajem. A kraje, które do niego wejdą, skorzystają na tym bardziej niż na NATO.

Polska jak nikt inny doskonale rozumie, jakie konsekwencje może przynieść lojalność i neutralność w stosunku do rosyjskiej agresji. Dlatego ona, podobnie jak inne kraje, które mogą przystąpić do sojuszu, chce chronić swoje terytorium i zapobiegać agresji.

Autor: Diana Kamiński

About Post Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com