ONZ nie jest już tylko „zaniepokojona”: nowe oświadczenie uderza swoim cynizmem

Associated Press

Rankiem 2 stycznia Rosja zmasowo zaatakowała Ukrainę rakietami i dronami. Zaatakowano Kijów, Charków, Dniepr, Odesę, Lwów, Zaporoże i inne miasta. Następnie okupanci wystrzelili nad Ukrainę 158 celów powietrznych – dronów i rakiet różnego typu. Obronie powietrznej udało się zniszczyć 114 z nich. W wyniku ataku nie żyje, a ponad setka jest ranna. Według stanu na ranek 3 stycznia 3 stycznia w wyniku zmasowanego ataku wroga tylko w samej stolicy 54 osoby zostały ranne, a 2 osoby zginęły.

Konsekwencje są szczególnie dotkliwe w obwodzie sołomyjskim. Odnotowano tam pożary wielopiętrowych budynków mieszkalnych. Ogień uwięził ludzi na podłogach. Żołnierze Państwowego Pogotowia Ratunkowego odblokowywali i ewakuowali ludzi. Według MSW ratownicy odblokowali 17 osób, uratowali 57 osób i ewakuowali 134 osoby. Według Biura Prokuratora Generalnego Ukrainy wśród hospitalizowanych jest 2-letni chłopiec i jego rodzice, którzy zostali ranni, gdy fragmenty rakiety uderzyły w mieszkanie w obwodzie sołomyjskim. Wcześniej burmistrz Kijowa Witalij Kłyczko poinformował, że w ambulansie zmarła kobieta, ranna w wyniku ostrzału w obwodzie sołomyjskim.

Alarm powietrzny w stolicy trwał prawie sześć godzin w nocy i nad ranem 2 stycznia. Jak podała Administracja Wojskowa Miasta Kijowa, początkowo wróg wypuścił do stolicy Ukrainy około półtora tuzina „szahedich”. W ślad za nimi kilkanaście bombowców strategicznych Tu-95MS wystrzeliło grupami i falami rakiety manewrujące Kh-101 / Kh-555 / Kh-55. W tym samym czasie, gdy rakiety wylądowały na Kijowie, ponad dziesięć samolotów MiG-31K wystrzeliło w kierunku stolicy rakiety aerobalistyczne Kh-47M2 „Kinzhal”. Wszystkie UAV Shahed i ponad 6 tuzinów rakiet Kh-101 / Kh-555 / Kh-55 i tuzin Kh-47M2 „Dagger” zostało trafionych przez siły i środki obrony powietrznej. W sumie we wtorek 2 stycznia rano siły obrony powietrznej Ukrainy zniszczyły 72 z 99 rosyjskich rakiet, którymi wróg zaatakował Ukrainę: wśród nich było 10 rakiet aerobalistycznych typu Dagger i 3 rakiety manewrujące typu Kalibr.

W wyniku ataków rakietowych od 29 grudnia do 2 stycznia w Charkowie uszkodzonych zostało 116 budynków mieszkalnych. Kontrole budynków trwają, liczba wykrytych uszkodzeń może wzrosnąć. W wyniku ataku zginęła 91-letnia kobieta, według stanu na ranek 3 stycznia ranne są 62 osoby, w tym 6 to dzieci. Chore dzieci są w wieku od 6 do 13 lat. Jak wyjaśnił Oleg Sinegubow, szef OVA w Charkowie, ranne dzieci miały obrażenia od wybuchów, siniaki, urazy wodne i ostre reakcje na stres. Obecnie w miejskich placówkach medycznych przebywa 28 osób, w tym 4 to dzieci. Dwie osoby dorosłe są w ciężkim stanie.

Od 31 grudnia raszyści wykorzystali do ataków na Ukrainie około 170 „Shaheed” i dziesiątki rakiet różnego typu.

Tymczasem… ONZ wydała kolejne cyniczne oświadczenie w sprawie wojny Putina na Ukrainie. Wzywają tam Rosję i Ukrainę do podjęcia „natychmiastowych kroków w celu deeskalacji” działań wojennych. Takie oświadczenie wydał Volker Turk, Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka, komentując ostatnie zmasowane rosyjskie ataki rakietowe na Ukrainę, jak podaje oficjalna strona organizacji międzynarodowej w X.

„Niepokojąca eskalacja działań wojennych, dziesiątki cywilów zginęło na Ukrainie i w Rosji. Międzynarodowe prawo humanitarne zabrania masowych ataków i ataków na obiekty cywilne. Volker Türk wzywa do podjęcia natychmiastowych działań w celu deeskalacji, zapewnienia ochrony ludności cywilnej i poszanowania prawa międzynarodowego, „ – zauważono w oświadczeniu ONZ.

Co jest nie tak z oświadczeniem? ONZ potępiła „ataki na obiekty cywilne”, oskarżając o to zarówno Rosję, jak i Ukrainę. Po dwóch latach wojny ONZ ogłosiła „alarmującą eskalację działań wojennych”

„Kraje członkowskie Rady Bezpieczeństwa, a przede wszystkim stali członkowie Rady Bezpieczeństwa, w dalszym ciągu stoją na stanowisku, że Federacja Rosyjska jest pełnoprawnym członkiem Rady Bezpieczeństwa. Umożliwiają one Federacji Rosyjskiej skorzystanie z prawa weta. Nie są gotowi nie tylko na podjęcie praktycznych kroków w celu pozbawienia Federacji Rosyjskiej wszelkich uprawnień, ale nie są nawet gotowi na rozpoczęcie dyskusji politycznej na ten temat” – powiedział Serhij Kyslytsia, stały przedstawiciel Ukrainy przy ONZ.

Podczas wojny na pełną skalę na Ukrainie Rosja zablokowała kilka rezolucji ONZ wzywających do zaprzestania działań wojennych i wycofania wojsk rosyjskich z Ukrainy.

ONZ znajduje się w głębokim kryzysie nie tylko dlatego, że Rada Bezpieczeństwa jest bezradna, jeśli chodzi o środki mające na celu zatrzymanie wojny na Ukrainie i powstrzymanie agresora. ONZ znajduje się w głębokim kryzysie także dlatego, że jedna z jej głównych funkcji – utrzymywanie pokoju – nie działa już tak, jak dziesięć lat temu.

Karyna Koshel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com