Piętnasty szpieg rosyjskiej grupy zatrzymany w Polsce

Polska jest ważnym ośrodkiem dostaw wojskowych na Ukrainę z Zachodu. Warszawa twierdzi, że stała się głównym celem rosyjskich szpiegów i oskarża Moskwę o próbę destabilizacji sytuacji.

Minister spraw wewnętrznych Polski Mariusz Kamiński poinformował, że w kraju został zatrzymany kolejny członek grupy szpiegowskiej pracującej dla rosyjskiego wywiadu. Według niego szpieg prowadził inwigilację obiektów wojskowych i portów morskich, za co otrzymał od strony rosyjskiej nagrody. Kamiński zaznaczył, że to już piętnasta osoba zatrzymana za szpiegostwo na rzecz Rosji.

Prokurator Generalny RP poinformował, że dzięki staraniom śledczych z prokuratury i Służby Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymano 15 rosyjskich szpiegów tej siatki. Dodał też, że rosyjska siatka szpiegowska w Polsce załamuje się w wyniku pracy operacyjnej śledczych. Wkrótce powinno dojść do kolejnych aresztowań, ponieważ prace w tym kierunku są kontynuowane.

Jak poinformowała polska prokuratura, zatrzymany przebywa w Polsce od 2019 roku. Został zatrzymany pod koniec czerwca pod zarzutem udziału w grupie przestępczej i działalności związanej z wywiadem obcym przeciwko interesom Polski. Zatrzymanemu może grozić nawet do 10 lat więzienia.

Szpieg najczęściej prowadził swoją działalność w Pomorzu. Fotografował port w Gdyni, lotnisko wojskowe w okolicy, a także sprzęt wojskowy używany przez polskich żołnierzy. Powstałe zdjęcia zostały przekazane wywiadowi rosyjskiemu, za co otrzymał nagrodę.

Zatrzymany jest piętnastym członkiem siatki szpiegowskiej, która została zlikwidowana kilka miesięcy temu, w skład której wchodzili obywatele kilku krajów. Grupa ta zajmowała się także śledzeniem dostaw broni na Ukrainę i przygotowywaniem aktów sabotażu na terenie Polski.

Warszawa nadal walczy z rosyjskimi szpiegami

Wcześniej organy ścigania zatrzymały 26-letniego rosyjskiego hokeistę, który został czternastym zatrzymanym. Śledztwo wykazało, że przebywał w Polsce od października 2021 roku. Postawiono mu zarzutu udziału w grupie przestępczej i działalności obcego wywiadu przeciwko Polsce. Jego zadaniem było prowadzenie prac wywiadowczych na obiektach infrastruktury krytycznej w kilku regionach. Musiał też informować Rosjan o wynikach wywiadu, za co otrzymał nagrodę.

W połowie marca 2023 r. polskie służby specjalne ogłosiły likwidację rosyjskiej siatki szpiegowskiej, która przygotowywała sabotaż na krajowych kolejach. W rezultacie aresztowano dziewięć osób, które brały udział w planowaniu sabotażu i monitorowaniu tras kolejowych na Ukrainę.

Polska Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wykryła na trasach kolejowych i węzłach komunikacyjnych ukryte kamery, które rejestrowały ruch pociągów i przesyłały uzyskany obraz do Internetu. Najczęściej szpiedzy prowadzili swoją działalność na torach kolejowych w województwie podkarpackim oraz w okolicach rzeszowskiego lotniska. To tutaj znajdowało się główne przejście broni wojskowej i amunicji z Zachodu na Ukrainę.

Autor: Diana Kamiński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com