Początek III wojny światowej czy zwykły blef?

REUTERS/Thomas Peter

31 lipca Pelosi przybył do Singapuru. Jej lot do Azji ze Stanów Zjednoczonych z międzylądowaniem na Hawajach był dosłownie obserwowany przez cały świat, ponieważ jeszcze wcześniej Pekin ostrzegał Waszyngton przed wizytą Pelosi na Tajwanie – choć przewodniczący Izby Reprezentantów nigdy tego nie potwierdził.

Rzecznik Zhao Lijian powiedział również, że ze względu na status Pelosi jako „urzędnika nr 3 w rządzie USA”, wizyta na Tajwanie, którą Chiny uważają za swoją, „doprowadzi do rażących konsekwencji politycznych”.

28 lipca chińskie media państwowe poinformowały, że w rozmowie telefonicznej z Joe Bidenem chiński przywódca Xi Jinping ostrzegł Stany Zjednoczone przed „igraniem z ogniem”.

Ponadto, w przeddzień podróży Pelosi do Azji, Chiny przeprowadziły z zaskoczenia ćwiczenia ogniowe z użyciem MLRS w najwęższym punkcie Cieśniny Tajwańskiej, między Chinami kontynentalnymi a główną wyspą Tajwanu. Ministerstwo Obrony Chin stwierdziło, że „chińskie wojsko nigdy nie będzie siedziało bezczynnie i podejmie zdecydowane działania, aby zapobiec interwencji jakichkolwiek sił zewnętrznych”. Z kolei na Tajwanie odbywały się zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia obronne, których scenariusz obejmował nawet rzekome naloty na duże miasta. Miliony mieszkańców wyspy musiały schronić się w schronach pod dźwiękiem wiertła.

1 sierpnia okazało się, że mimo nieobecności wizyty na Tajwanie w oficjalnym programie jej azjatyckiej trasy, Nancy Pelosi nadal prawdopodobnie odwiedzi tę demokratycznie samorządną wyspę, chociaż Chiny uważają ją za swoje terytorium. Często pojawiają się pytania – dlaczego tak naprawdę powstało całe to napięcie między Chinami a Stanami Zjednoczonymi, dlaczego wizyta Nancy Pelosi na Tajwanie jest tak bolesna dla Pekinu i dlaczego Pelosi miał tam w ogóle polecieć.

Jak wiadomo, przedstawiciele rządu Czang Kaj-szeka, który przegrał wojnę domową z komunistami pod przywództwem Mao Zedonga, uciekli na Tajwan. Do 1971 roku Stany Zjednoczone uznawały Tajwan za Chiny, ale później nawiązały stosunki z Pekinem. ChRL nie kontroluje Tajwanu od 1949 r. W tym czasie rządząca Chinami partia Kuomintang została pokonana w walce z chińskimi komunistami, a pod kontrolą byłej Republiki Chińskiej pozostał tylko Tajwan i kilka małych wysp. Do 1971 r. siedziba tego kraju przy ONZ została przeniesiona do Chińskiej Republiki Ludowej.

© Shutterstock

Dziś Tajwan jest częściowo uznanym państwem: utrzymuje oficjalne stosunki dyplomatyczne z 13 krajami członkowskimi ONZ, ale dzięki swoim misjom ma rzeczywiste powiązania z większością krajów świata.

Tym samym zwykła wizyta amerykańskiej kongresmenki zyskała bezprecedensowy rozgłos i według informacji wielu analityków i politologów mogłaby wywołać ogromny konflikt militarny na kontynencie azjatyckim, w który zaangażowane będą USA, Chiny i Tajwan.

Media określiły tę ewentualną wizytę na Tajwanie jako początek wojny między Chinami a USA, że samolot, na którym znajdzie się Pelosi, zostanie zestrzelony przez chińskie samoloty, które są w stanie wysokiej gotowości. Przewidywano, że może to spowodować wojnę między Chinami a Tajwanem.
To tylko część tych prognoz, przepowiedni, które były szeroko rozpowszechniane w środkach masowego przekazu. Jasne jest, że nic z tego się nie wydarzyło i miejmy nadzieję, że ta wizyta w Azji nie będzie miała żadnych globalnych konsekwencji.

„Wizyta naszej delegacji na Tajwanie jest wyrazem niezachwianego zaangażowania Ameryki we wspieranie dynamicznej demokracji Tajwanu. Nasze rozmowy z kierownictwem Tajwanu potwierdzają nasze wsparcie dla naszego partnera i promują nasze wspólne interesy, w tym rozwój wolnego i otwartego regionu Indo-Pacyfiku” – napisała Nancy Pelosi na swoim Twitterze.

Strona chińska zamknęła przestrzeń powietrzną dla samolotów cywilnych na wschodnim wybrzeżu w pobliżu Tajwanu, pisze China Briefing. Podobno przestrzeń powietrzna w prowincji Xiamen została zamknięta. Ponadto lotnisko cywilne Quanzhou Jinjiang zostało przekazane pod kontrolę Sił Powietrznych Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Wiadomo również, że na tle wizyty przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi na Tajwanie strona amerykańska rozmieściła lotniskowiec USS Ronald Reagan i duży okręt desantowy USS Tripoli z myśliwcami w międzynarodowych wody w pobliżu wschodniego wybrzeża Tajwanu.

Samolot z przewodniczącą Izby Reprezentantów Kongresu USA Nancy Pelosi wylądował na lotnisku Taipei – stolicy Tajwanu. „Reuters” pisze o tym i transmituje przylot specjalnego amerykańskiego samolotu na Tajwan.

Pelosi już opuściła samolot. Została najwyższym rangą politykiem amerykańskim, który odwiedził wyspę od 1997 roku.

Oczekuje się, że jutro w środę 3 sierpnia odbędzie się ona na spotkaniach z kierownictwem Tajwanu, w szczególności z prezydentem Tsai Ing-wenem. Wypłynie z wyspy po południu czasu lokalnego – Tajwańska Centralna Agencja Informacyjna donosi.

Mieszkańcy Tajwanu w maskach w barwach ukraińskiej flagi spotykają się na lotnisku z Nancy Pelosi.

Karyna Koshel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com