Polscy wojewodowie przygotowują się do możliwości przyjęcia ukraińskich uchodźców w razie agresji militarnej ze strony Rosji

Pomimo prób uregulowania sytuacji związanej ze wzrostem zagrożenia rosyjskiej agresji militarnej przeciwko Ukrainie, poziom napięcia w relacjach dwóch krajów, jak i niepewności przyszłości w całej Unii Europejskiej pozostają na bardzo wysokim poziomie. 

Nie ulega wątpliwości, że w przypadku agresji wojennej Rosji na Ukrainie w najgorszej sytuacji wśród krajów europejskich znajdzie się Polska, do której będzie kierowała się cała fala uchodźców: jest to nieuniknione zarówno ze względu na bliskość geograficzną obu krajów, prawo do bezwizowego wjazdu obywateli Ukrainy na teren Unii Europejskiej, podobieństwa kulturowe i językowe, a nawet zamieszkanie w Polsce ogromnej liczby ukraińskich pracowników.

Minister Spraw Wewnętrznych RP Mariusz Kamiński nie ukrywa, że jego resort przygotowuje się do różnych scenariuszy rozwoju wydarzeń w najbliższym czasie, między innymi stwierdził, że oczywistym jest, iż w przypadku rosyjskiego ataku są zaplanowane działania wojewodów związane z ewentualnym napływem uchodźców z Ukrainy, którzy w związku z możliwym konfliktem mogą ubiegać się o bezpieczny azyl. Między innymi przewidują takie działania:

  • Wyznaczenie miejsc, w których mogą być zlokalizowani ukraińscy uchodźcy (w większości przypadków akademiki i hostele);
  • Przygotowanie ustalonych miejsc na przyjęcie pierwszej fali osób ubiegających się o azyl;
  • Koordynację działań władz samorządowych w zakresie świadczenia pomocy ukraińskim uchodźcom;
  • Koordynację wspólnych działań z Rumunią, Słowacją i Węgrami, do których także mogą kierować się uchodźcy z Ukrainy;
  • Przygotowanie przejść granicznych do sprawnego zarządzania strumieniem ludzi poszukujących azylu w Polsce.

Należy tu dodać, że Polacy nie tylko są gotowi na wsparcie sąsiedniego kraju partnera w razie wystąpienia rosyjskiej agresji, ale już dzisiaj podejmują konkretne działania, które mogłyby pomóc w uniknięciu takiej agresji. Jest to zarówno wsparcie ukraińskiej armii bronią, a także nowoczesną wiedzą, jak i wystąpienie w roli inicjatora lub uczestnika wielu międzynarodowych konferencji, spotkań i sojuszy, których podstawowym zadaniem jest udzielenie wsparcia gospodarczego i wojennego Ukrainie, a także dodatkowe potwierdzenie na arenie międzynarodowej suwerenności kraju. Ponadto między innymi Londyn, Warszawa i Kijów planują stworzyć nowy „mały sojusz”, którego podstawowym zadaniem będzie wzmocnienie pasa bezpieczeństwa i wzmocnienie osi Bałtyk – Morze Czarne. Co więcej, w samej Polsce nasiliły się także przejawy solidarności między strukturami społeczeństwa obywatelskiego a mieszkańcami wschodnich regionów Ukrainy. Przykładem jest działalność charytatywnej fundacji Polska Akcja Humanitarna, której członkowie zaczęli zbierać fundusze dla Ukraińców mieszkających w strefach przygranicznych z Rosją.

Autor: Daria Semenyuk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com