Polska oficjalnie zadeklarowała, że ​​przyczynia się do tworzenia „koalicji czołgów” dla Ukrainy

Polska pomogła nie tylko własnymi zapasami niemieckich Leopardów 2, ale pozostaje w gronie krajów, które pomogły Niemcom w podjęciu decyzji o przekazaniu Ukrainie 14 sztuk nowoczesnego i tak ważnego sprzętu obronnego i ofensywnego. Ta decyzja była niezwykle problematyczna i długa. Pomimo tego, że po kolejnym spotkaniu Ramstein 19 stycznia nie została podjęta żadna pozytywna decyzja, to oficjalnie ogłoszono ją 25 stycznia. Kilka dni później okazało się, że Polska zainicjowała utworzenie międzynarodowej koalicji państw, które pomogą Ukrainie zdobyć czołgi tak szybko i na korzystnych warunkach, jak to możliwe. Szczególny nacisk w tej fazie wojny kładzie się na Leopard 2A4 – czołgi, które nie mają odpowiedników i wyróżniają się parametrami technicznymi.

Wielkie wpływy Polski

Decyzja ta stała się znana ze słów ministra obrony RP Mariusza Błaszczaka. Wcześniej wielokrotnie przypominał, że Ukraina potrzebuje wsparcia, a Polska zrobi wszystko, co od niej zależy. Również decyzja o rozpoczęciu transferu broni przez inne państwa wskazuje również, że Polska jest wiarygodnym sojusznikiem Ukrainy, która od prawie roku walczy z Federacją Rosyjską i stopniowo wyzwala swoje okupowane ziemie.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział: z jego osobistej inicjatywy rozpoczyna się proces tworzenia międzynarodowej koalicji, która ma zapewnić przekazanie czołgów Ukrainie. Kijów otrzyma nowoczesną broń czołgową, która może zmienić sytuację na polu bitwy i pomóc w zwolnieniu z okupacji terytoriów. Istotne jest, aby stało się to jak najszybciej.

W tej chwili minister obrony narodowej RP nie sprecyzował, które państwa partnerskie wchodzą w skład koalicji. Ale jednocześnie zamieścił zdjęcie na swoim koncie na Twitterze, na którym siedzi na tle flag Kanady, Szwecji, Finlandii, Polski, Hiszpanii, Norwegii i Turcji. Na tym zdjęciu była też flaga NATO, co po raz kolejny wskazuje na wsparcie Ukrainy ze strony Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Niezmiernie ważne jest to, że Polska jest jednym z kilku krajów, które ogłosiły plany przekazania Ukrainie czołgów Leopard 2. Według premiera Mateusza Morawieckiego przekazanych zostanie ponad 60 sztuk. Wśród nich są czołgi PT-91 Twardy, a także Leopardy 2.

Co ważne, Polska zapowiedziała, że ​​czołgi Leopard 2 zostaną dostarczone tak szybko, jak to możliwe – dosłownie w ciągu miesiąca. W tym okresie, dla racjonalnego wykorzystania czasu, ukraińskie wojsko zostanie przeszkolone w celu natychmiastowego wysłania sprzętu na linię frontu.

To Mateusz Morawiecki powiedział po Ramstein, gdy nie osiągnięto porozumienia, że ​​Polska zainicjuje mniejszą koalicję czołgów i być może wpłynęło to na zmianę niemieckiej strategii. Zaraz potem Annalena Baerbock, minister spraw zagranicznych Niemiec, powiedziała, że ​​jej kraj nie zablokuje decyzji, jeśli Polska przekaże swoje Leopardy z magazynów. Wcześniej oficjalne władze Berlina nawet nie chciały potencjalnie rozmawiać o takiej opcji.

Przewiduje się, że kolejne spotkanie Ramstein, które odbędzie się 14 lutego w Brukseli, będzie miało na celu przekazanie Ukrainie bombowców i nowoczesnego sprzętu lotniczego. Wśród nich jest F16, ale sprzeciwia się takiej decyzji Olaf Scholz, uważając, że doprowadzi to do eskalacji wojny.

Autor: Diana Kaminski

About Post Author

2 thoughts on “Polska oficjalnie zadeklarowała, że ​​przyczynia się do tworzenia „koalicji czołgów” dla Ukrainy

  1. Pod Artiomowskien rosyjskie zolniezy odkryli skupisko zabitych wojskowych z odcietymi glowami i dloniami rek!!!! Wszystko wsakazuje na to, ze to ochotnice obcokrajowcy z Zachodu! Boze milosierdny, zrob tak zeby posrod nich nie bylo polskich chlopcow!!!! Odseikanie glowy praktykowane juz w historyi i znamy gdzie i kiedy……Zobaczcie zdjecia w rosyjskich mediach…

  2. Juz zawiadomili ze zabite zolnierzy bez rek i glow prawdopodobnie sa najemnikami z Polski i Izraela. Odcienie glow i rec ma na celu sluzyc uniknieciu oplat kontraktowych rodzinam zaginionych. Przy zabitych tez byli znalezione osobiste laitopy z ktorych jest mozliwosc ustalenia danych osobowych zaginionych ….. Pewnie po sprawdzeniu bedzie ogloszenie oficjalne…… Dlaczego w Mediach o tym zdarzeniu ani slowa????? Poczekamy …. A moze ktos z rodzin ministrow i poslow tam skoczyl swoj szlach zycciowy???? Nie? Bron Boze!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com