Polska przygotowuje się do zbrojnego powstania na Białorusi

Granica polsko-białoruska / autor: Fratria

Polski generał Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych, wypowiedział się na temat sytuacji na Białorusi. Stwierdził, że widzi realną perspektywę zbrojnego powstania w kraju i wezwał Polskę do przygotowania się na taki rozwój wydarzeń.

Generał Skrzypczak wyraził opinię, że jeśli kontrofensywa ukraińska zakończy się sukcesem, to uzbrojeni Białorusini, biorący obecnie udział w działaniach wojennych po stronie sił ukraińskich, będą mogli zainicjować obalenie reżimu samozwańczego prezydenta Aleksandra Łukaszenko. Uważa, że ​​Polska powinna być gotowa wesprzeć Białorusinów w ich operacji przeciwko Łukaszence, tak jak wspiera Ukraińców.

„Przygotowujemy się do powstania na Białorusi, bo to jest nieuniknione. Nie możemy przegapić tej chwili. Musimy być gotowi wesprzeć te wojska, które przeprowadzą operację przeciwko Łukaszence. Mamy powody, by im pomóc tak samo, jak my pomóc Ukraińcom” – podkreślił Skrzypczak.

Generał zapewnia, że ​​Białorusini wesprą ochotników walczących teraz po stronie Ukrainy i wezmą czynny udział w walce z Łukaszenką. Dodał też, że Łukaszenka ma niewielkie lub żadne zdolności militarne, aby zapobiec ewentualnemu powstaniu, a Rosja ze względu na własne problemy nie będzie w stanie udzielić mu dużej pomocy.

Skrzypczak wzywa polskie władze do przygotowania się na ewentualny masowy napływ białoruskich uchodźców do Polski w przypadku rozwoju wydarzeń, o których mówi. Już teraz należy zwrócić uwagę na granicę polsko-białoruską. Kilka dni temu przedstawiciel biura koordynatora polskiego wywiadu Stanisław Żaryn poinformował o wzroście liczby napadów na polskie patrole wzdłuż granicy z Białorusią. Według niego za takimi incydentami stoją cudzoziemcy, których kontrolują rosyjskie i białoruskie służby specjalne.

Perspektywa zbrojnego obalenia Łukaszenki

Należy zaznaczyć, że przez długi czas nie było wiadomo, w jakim stanie jest Łukaszenka ani gdzie się znajduje. Od obchodów 9 maja nie pojawił się w przestrzeni publicznej, nie odbyły się żadne wydarzenia, w których osobiście uczestniczył.

W tym czasie liderka zjednoczonej opozycji Białorusi Swiatłana Cichanouska wezwała do przygotowania się „na każdy scenariusz”, biorąc pod uwagę pogłoski o stanie zdrowia samozwańczego prezydenta.

W odpowiedzi na te pogłoski Łukaszenka powiedział we wtorek, że był chory, ale ze względu na napięty grafik nie miałam czasu na leczenie i zapewnił, że „nie umrze”.

Sytuacja na Białorusi pozostaje napięta, a oświadczenie polskiego generała Waldemara Skrzypczaka o możliwym zbrojnym powstaniu tylko wzmogło dyskusje i obawy.

Chociaż ten scenariusz nie jest ostateczną rzeczywistością, opinia generała odzwierciedla rosnące zaniepokojenie sytuacją polityczną i społeczną na Białorusi. Nie można całkowicie wykluczyć możliwości zmian w kraju, a gotowość na różne scenariusze, w tym zbrojne powstanie, staje się ważnym aspektem dalszych działań.

Tymczasem społeczność międzynarodowa nadal monitoruje rozwój wydarzeń na Białorusi i wyraża zaniepokojenie zasadami demokracji, prawami człowieka i bezpieczeństwem w kraju. Takie wypowiedzi i dyskusje podkreślają potrzebę znalezienia stabilnego rozwiązania dla Białorusi, które uwzględnia interesy narodu i promuje przemiany demokratyczne.

Autor: Diana Kaminski

1 thought on “Polska przygotowuje się do zbrojnego powstania na Białorusi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com