Polska zakończyła budowę ogrodzenia na granicy z Białorusią

Niemożliwe jest teraz nielegalne przekroczenie granicy polsko-białoruskiej. Poinformował o tym sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Stanisław Żaryn. Powodem tego było zakończenie budowy 500-kilometrowego ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej. Budowa ogrodzenia rozpoczęła się jesienią 2021 r. ze względu na duży napływ nielegalnych migrantów próbujących przedostać się do UE z Białorusi. Jest to betonowe ogrodzenie o wysokości 5 metrów z drutem kolczastym.

Dlaczego na granicy jest ogrodzenie?

Jak widzimy, mur jest potrzebny nie tylko do uniknięcia nielegalnego przekraczania granicy, ale także do powstrzymania ukierunkowanego ataku na Europę z wykorzystaniem uchodźców. Rosja często urządza na swoich granicach prowokacje. Teraz, w związku z zapowiedzianą mobilizacją w Federacji Rosyjskiej, na granicach z Gruzją i Kazachstanem powstały wielokilometrowe kolejki.

Na tle częściowej mobilizacji w Rosji następuje masowa ucieczka mężczyzn z Federacji Rosyjskiej, a mur będzie mógł właśnie uchronić Polskę przed migracją dezerterów, którzy będą promować rosyjskie narracje w Europie.

Po rozpoczęciu wojny na Ukrainie w 2022 roku migranci są wykorzystywani przez Rosję jako dodatkowy sposób wywierania nacisku na Polskę i kraje bałtyckie. Widać to wyraźnie, jeśli przeanalizujemy cotygodniowe statystyki prób nielegalnego przekroczenia granic Polski i krajów bałtyckich z Białorusi. W pierwszym tygodniu po 24 lutego, kiedy Rosja rozpoczęła działania wojenne na Ukrainie, ponad 500 nielegalnych migrantów zostało wysłanych na białorusko-polski odcinek granicy.

W drugiej połowie sierpnia (podobno, gdy groźba kontrofensywy wojsk ukraińskich stała się oczywista dla kierownictwa rosyjskiego), rozpoczął się kolejny wzrost ataków na granice Unii Europejskiej ze strony Białorusi. Podobnie jak w lipcu-sierpniu głównym celem ataku była Litwa – na jej granicach liczba nielegalnych migrantów była 2,5-3 razy większa niż na białorusko-polskich.

We wrześniu 2022 r. liczba nielegalnych prób przekroczenia granic Europy zbliżyła się już do danych z września ubiegłego roku.

Dlaczego ważne jest, aby zapobiec atakowi migracyjnemu na UE?

Po pierwsze, nie można przeoczyć problemu kryzysu migracyjnego na granicach Białorusi, choćby ze względów humanitarnych. Nikt nie wie, gdzie mieszkają migranci przed przekroczeniem granicy, czy mają jakąkolwiek opiekę medyczną. Są praktycznie niewidoczni na ulicach białoruskich miast, być może są przetrzymywani w jednostkach wojskowych lub obozach dla dzieci.

Po drugie, ze względu na otwarte granice między Białorusią a Rosją, liczba migrantów na wschodnie granice Unii Europejskiej może wzrosnąć w ciągu kilku tygodni.

Po trzecie, należy również poruszyć temat kryzysu migracyjnego – całkowicie kontrolowanego przez reżim białoruski – aby było jasne, że białoruski reżim uczestniczy w rosyjskiej agresji na wszystkie sposoby, na jakie ma odwagę to zrobić. I za to wszystko uczestnicy tego reżimu powinni zostać odpowiednio ukarani.

Autor: Diana Kamiński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com