Polski premier Donald Tusk ujawnia aresztowanie dziewięciu podejrzanych o działalność wywrotową związaną z Rosją

Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Wyborcza.pl

W niedawnym oświadczeniu na antenie TVN24, polski premier Donald Tusk ogłosił aresztowanie dziewięciu osób podejrzanych o angażowanie się w działalność wywrotową na terenie Polski w imieniu rosyjskich służb. Rewelacje Tuska podkreślają rosnące obawy związane z próbami sabotażu w wielu krajach europejskich.

Premier podkreślił powagę sytuacji, zauważając, że te akty sabotażu nie są odizolowane od Polski, ale mają również wpływ na Litwę, Łotwę i potencjalnie Szwecję. „Jeśli chodzi o akty sabotażu i dywersji, to jest to bardzo poważna sprawa. Dotyczy kilku krajów europejskich. W tej chwili jest to zdecydowanie Litwa, Łotwa i Polska” – powiedział Tusk.

Podejrzanym przebywającym obecnie w areszcie zarzuca się bezpośredni udział w aktach sabotażu, w tym pobicia, podpalenia i próby podpalenia. Wśród aresztowanych są osoby ze świata przestępczego, pochodzące z Ukrainy, Białorusi i Polski. Tusk zwrócił uwagę na ważny przypadek we Wrocławiu, gdzie udaremniono próbę podpalenia fabryki farb w pobliżu zakładów chemicznych. Incydent ten, jak potwierdził Tusk, został zaaranżowany przez rosyjskie służby.

Ponadto Tusk zwrócił uwagę, że te wywrotowe działania wykraczają poza granice Polski. Na Litwie podpalono magazyn IKEA, co wskazuje na to, że te same osoby zaangażowane w ten incydent mogą być również powiązane z próbami podpalenia w Polsce. Działania te zwiększyły obawy przed skoordynowanym sabotażem w całej Europie.

W ostatnich tygodniach w krajach europejskich wybuchło kilka pożarów na dużą skalę, podnosząc alarm o możliwej ingerencji z zagranicy. Godne uwagi incydenty obejmują pożar w centrum handlowym IKEA w Wilnie i znaczny pożar w warszawskim centrum handlowym. Podczas gdy polskie władze badają te wydarzenia, Tusk zauważył, że obecnie nie ma jednoznacznych dowodów bezpośrednio łączących te pożary z zagranicznymi podmiotami.

Mimo to premier powtórzył, że polskie służby bezpieczeństwa ściśle współpracują z sojusznikami, aby zidentyfikować i zapobiec dalszym aktom sabotażu. Oświadczenie Tuska podkreśla szersze napięcia geopolityczne w regionie i ciągłe zagrożenie stwarzane przez obcą ingerencję.

Ponieważ dochodzenia są kontynuowane, sytuacja pozostaje dynamiczna, a władze w dotkniętych krajach są w stanie wysokiej gotowości do dalszych działań wywrotowych. Aresztowania stanowią znaczący krok w walce z zagrożeniem, ale podkreślają również potrzebę czujności i współpracy między krajami europejskimi, aby skutecznie przeciwdziałać tym tajnym operacjom.

Autor: Diana Kaminska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com