Putin w Chinach: jak Pekin wykorzystuje Kreml do promowania własnych interesów

Associated Press

Wieczorem w środę, 15 maja, rosyjski dyktator Władimir Putin przybył do Chin. Spotkał się tam z przewodniczącym ChRL Xi Jinpingiem. Następnie wydali wspólne oświadczenie dotyczące Ukrainy.

W ramach wizyty w Chinach rosyjski dyktator Władimir Putin chce uregulować płatności między krajami, uzgodnić zwiększenie eksportu gazu i ropy oraz przyciągnąć chińskie inwestycje.

W przeddzień Xi Jinping powitał Putina, którego delegacja obejmuje wyższych urzędników ds. obrony i bezpieczeństwa, w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie z pełną paradą wojskową, co oznaczało początek dwudniowej wizyty państwowej rosyjskiego dyktatora w Chinach.

Xi przywitał pogłębiające się więzi między dwoma krajami, które zostały sformalizowane we wspólnym oświadczeniu podpisanym przez liderów podczas ceremonii w czwartek po południu, stwierdzając, że będą one „dawały silny impuls” rozwojowi ich stosunków.

Ta wizyta, symboliczna pierwsza zagraniczna podróż Putina od momentu objęcia nowej kadencji jako prezydent Rosji w zeszłym tygodniu, jest ostatnim znakiem zacieśnienia relacji, ponieważ obaj liderzy ściślej wiążą swoje kraje wobec poważnych różnic z Zachodem.

Na spotkaniach z Putinem Xi ogłosił, że chińsko-rosyjskie stosunki „wytrzymały próbę zmieniającego się międzynarodowego krajobrazu” i wniosły „pozytywny wkład w utrzymanie globalnej stabilności strategicznej”, zgodnie z oświadczeniem chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jak zauważono w MSZ ChRL, po oficjalnych negocjacjach w składzie delegacji w ciągu dnia, przywódcy Chin i Rosji ponownie spotkali się w czwartek wieczorem w dzielnicy rządowej Zhongnanhai w Pekinie, gdzie „razem pili herbatę i w swobodnej atmosferze szczegółowo omawiali strategiczne kwestie wspólnego zainteresowania”, w tym przeprowadzili dogłębną wymianę poglądów na temat „kryzysu ukraińskiego” (tak w Chinach nazywają wojnę Rosji przeciwko Ukrainie). Negocjacje odbyły się „w wąskim gronie” – wśród rosyjskich uczestników byli przewodniczący Rady Bezpieczeństwa Siergiej Szojgu i nowy szef ministerstwa obrony Andriej Biłołusow. Wielokrotnie wychwalali chińskie inicjatywy pokojowe.

W oświadczeniu stwierdzono, że Xi szczegółowo omówił spójną pozycję i wysiłki Chin na rzecz promowania politycznego rozwiązania „kryzysu ukraińskiego”, podkreślając, że należy rozwiązać przyczyny problemów oraz uwzględniać zarówno teraźniejszość, jak i długoterminową perspektywę.

„Istotą mojej inicjatywy dotyczącej globalnego bezpieczeństwa jest popieranie ogólnej, wszechstronnej i trwałej koncepcji bezpieczeństwa. Dlatego naszym zdaniem podstawą rozwiązania „kryzysu ukraińskiego” musi być budowa zrównoważonej, skutecznej i trwałej nowej architektury bezpieczeństwa w Europie”, cytuje lidera kraju MSZ.

Przywódca Chin dodał, że podczas rozwiązania problemu należy przestrzegać celów i zasad Karty Narodów Zjednoczonych, szanować suwerenność i integralność terytorialną wszystkich krajów. Ponadto konieczne jest uwzględnienie uzasadnionych obaw wszystkich stron dotyczących kwestii bezpieczeństwa oraz budowa zrównoważonej, skutecznej i stabilnej architektury bezpieczeństwa.

Putin, którego gospodarka staje się coraz bardziej zależna od Chin po inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku, podczas spotkania z Xi mówił o „praktycznej współpracy” między krajami, zauważając rekordową wielkość handlu dwustronnego w ubiegłym roku, podkreślając znaczenie zacieśnienia współpracy w dziedzinach energetyki, przemysłu i rolnictwa.

Wojna na Ukrainie nadal trwa, ale utknęła w martwym punkcie, z minimalnym ruchem na polu bitwy. Jednak biorąc pod uwagę ostatnie dwa lata, wojna na Ukrainie stała się korzyścią dla Chin. Po pierwsze, Chiny nie prowadzą wojny, nie są izolowane w sensie geopolitycznym, a także potrafiły wykorzystać szersze konsekwencje inwazji Rosji i prezydenta Władimira Putina na Ukrainę. Wojna stała się dobrodziejstwem dla Chin jako lidera Globalnego Południa, który pozycjonuje się jako rozjemca w konflikcie, jednocześnie oskarżając Stany Zjednoczone o podsycanie wojny poprzez wsparcie militarne dla Ukrainy.

Z jednej strony, były prezydent Donald Trump rozpoczął wojnę handlową i podniósł napięcia, ale zwycięstwo Trumpa może osłabić sojusze USA na całym świecie.

Wstrzymanie pomocy dla Ukrainy i potencjalnie bardziej niestabilne Stany Zjednoczone również przyciągają uwagę Tajwanu. Niedawna delegacja wysokich rangą urzędników z Tajwanu do Waszyngtonu poinformowała Politico, że są „niezwykle zaniepokojeni”, że Ukraina może zostać porzucona.

Wyniki spotkania Putina i Xi Jinpinga ponownie pokazały, że Chiny myślą wyłącznie o swoich interesach narodowych i aktywnie je promują. To faktycznie czyni Chiny geopolitycznym przeciwnikiem Rosji, ponieważ sytuacja, w której znalazła się Rosja na arenie międzynarodowej, daje Chinom możliwość rozmawiania z Rosją z pozycji siły, dyktowania własnych warunków i nie liczenia się z warunkami Rosji.

Karyna Koshel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com