Rosja żąda od Polski oddania terytoriów i pieniędzy

detector.media

Polska musi spłacić Rosji 750 miliardów dolarów, które ZSRR miał wydać na odbudowę po II wojnie światowej. Poinformował o tym rzecznik Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej Wiaczesław Wołodin. W Rosji obraża ich fakt, że Polska rzekomo „zapomniała, że ​​wyzwolenie faszystowskiego najeźdźcy zostało osiągnięte przez naród radziecki wysokim kosztem”.

We wrześniu ubiegłego roku w Warszawie przedstawiono raport, zgodnie z którym Berlin powinien wypłacić Polsce odszkodowania za straty ludzkie i materialne wyrządzone w czasie II wojny światowej w wysokości ponad 6,2 bln zł (ponad 1,5 bln dolarów według kursu z dnia 2021). . W październiku Mulyarczyk został mianowany wiceszefem polskiego MSZ, którego głównym zadaniem jest przekonanie Berlina i społeczności międzynarodowej o konieczności wypłacenia przez Niemcy reparacji Polsce za szkody wyrządzone w czasie wojny.

Z kolei 21 maja szef Dumy Państwowej Rosji Wiaczesław Wołodin napisał w Telegramie, że Polska powinna zapłacić Rosji ponad 750 mld dolarów. dla powojennej odbudowy i rozwoju Rzeczypospolitej Polskiej.

Przewodniczący Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej Wiaczesław Wołodin oskarżył Polskę o „zdradę” pamięci historycznej i zadeklarował, że powinna zrekompensować Rosji 750 mld dolarów za „wyzwolenie od nazistów” i odbudowę po II wojnie światowej.

„Polska zdradziła pamięć historyczną. Zapomniała, że ​​narodowi radzieckiemu udało się wyzwolić ją od faszystowskich najeźdźców wysokim kosztem. Polska istnieje jako państwo tylko dzięki naszemu krajowi” – ​​napisał Wołodin w Telegramie.

Wołodin zaznaczył, że „jedna trzecia obecnych terytoriów Polski – terenów o rozwiniętej infrastrukturze, przedsiębiorstwach przemysłowych, a także bogatych w surowce naturalne – stała się jej częścią po II wojnie światowej tylko dzięki Rosji”.

„W okresie powojennym naród radziecki, odrywając się od siebie, wydał według dzisiejszych szacunków ponad 750 miliardów dolarów na odbudowę i rozwój Polski (zbudowano ponad 800 obiektów przemysłowych, energetycznych i transportowych), „ – twierdzi.

Wołodin podkreślił, że Polska „zachowuje się niegrzecznie”, burząc pomniki żołnierzy radzieckich, zamykając rosyjskie szkoły i „kradnąc własność Federacji Rosyjskiej”.

„Polska, wyrzekając się historii powszechnej, musi zwrócić ziemie zdobyte w wyniku II wojny światowej i zwrócić naszemu krajowi środki wydane na nią w czasie wojny i lat powojennych” – dodał kremlowski polityk.

Stosunki między Polską a Rosją były napięte od dawna, ale pogorszyły się jeszcze bardziej po tym, jak siły rosyjskie rozpoczęły w lutym inwazję na pełną skalę na Ukrainę. W końcu Polska stała się wtedy jednym z kluczowych sojuszników Ukrainy.

W kwietniu Rosja zapowiedziała, że ​​„ostro zareaguje” na zajęcie przez Warszawę własności, którą Moskwa uważa za swoją. Przypomnijmy, że stołeczny ratusz odebrał Rosjanom budynek, w którym mieściło się rosyjskie gimnazjum. Uczyły się tam dzieci dyplomatów i żołnierzy. Moskwa nazwała to „rażącym naruszeniem Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych”.

Jeszcze wcześniej, w marcu, MSZ RP ogłosiło wydalenie 45 rosyjskich dyplomatów. Byli podejrzani o szpiegostwo.

W Polsce zaczęto wyliczać straty, jakie poniosła Warszawa w wyniku działań ZSRR w czasie i po II wojnie światowej. Pracuje nad tym Instytut Spraw Wojskowych. Poinformował o tym wiceminister spraw zagranicznych RP Arkadiusz Mulyarczyk.

„Instytut Spraw Wojskowych pracuje nad takim raportem o stratach poniesionych przez kraj w wyniku działań ZSRR. Powinno to być wnikliwe opracowanie, które pokaże zarówno cały aspekt okupacji, jak i likwidacji fabryk z ziem zachodnich, dalsza eksploatacja państwa polskiego, nierentowne transakcje węglowe. Nad tym właśnie pracujemy i taki raport zostanie przygotowany” – podkreślił Arkadiusz Mulyarchyk. Dodał też, że raport powinien być dokładnie udokumentowany, podobnie jak raport o stratach Polski w wyniku niemieckiego ataku.

Cóż, na tym ambicje Rosji się nie kończą. Widać, że nigdy nie pozbędzie się imperialnych sentymentów. Ale nadszedł czas, aby usunąć te zombie z mitu, że wszystkie kraje są dłużnikami Rosji.

Karyna Koshel

About Post Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com