Rosjanie wspierają Putina i wierzą, że ich armia ma sukces

ТАСС

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Narodowe Centrum Badania Opinii (Norc) Uniwersytetu w Chicago, większość Rosjan (63%) popiera wojnę Rosji z Ukrainą.

Władimir Putin utrzymuje wysoki poziom poparcia wśród Rosjan, zwłaszcza wśród kobiet i w ogóle wśród obywateli, którzy ukończyli 60. rok życia. 67% uczestników aprobuje sposób prowadzenia polityki zagranicznej Putina, a 58% aprobuje jego politykę wewnętrzną. Jednocześnie ci, których poziom życia uległ pogorszeniu od początku inwazji na pełną skalę, nie łączą tego z agresją Rosji.

Do takiego wniosku doszli analitycy na podstawie wyników ankiety przeprowadzonej przez Krajowe Centrum Badań Opinii Publicznej na Uniwersytecie w Chicago. Jednocześnie w trakcie badań socjolodzy zdali sobie sprawę, że pomimo sankcji sytuacja gospodarcza w Rosji nie uległa znacznemu pogorszeniu.

Rosjanie uważają, że korupcja i stan gospodarki to główne problemy narodowe – 55% wyraża zaniepokojenie obydwoma kwestiami. 65% osób zgłaszających pogorszenie swojej sytuacji ekonomicznej obwinia rosnące ceny. Generalnie Rosjanie pozytywnie oceniają pracę Putina. Jednak choć 67% aprobuje sposób, w jaki Putin prowadzi politykę zagraniczną, mniej, bo 58%, aprobuje jego podejście do spraw wewnętrznych. 80% Rosjan twierdzi, że ich poziom życia utrzymuje się na tym samym poziomie lub spadł od początku wojny na Ukrainie.

W oczekiwaniu na wybory prezydenckie w Rosji w 2024 r. dwie trzecie społeczeństwa twierdzi, że planuje głosować lub skłania się ku głosowaniu na Putina. Kobiety częściej deklarują poparcie dla jego kandydatury (70%) niż mężczyźni (61%). Rosjanie powyżej 60. roku życia są największymi zwolennikami Putina we wszystkich grupach wiekowych – 73% twierdzi, że oddałoby głos na Putina w porównaniu z zaledwie 53% dorosłych poniżej 30. roku życia

„Rosjanie mocno czują swój naród i jego miejsce na scenie światowej. 94% ma co najmniej umiarkowany poziom dumy ze swojej rosyjskiej tożsamości. Przeważa jednak poczucie urazy: 62% uważa, że ​​Rosja jest traktowana niesprawiedliwie na arenie światowej. Wyraźnym niepokojem dla wielu jest wkraczanie zachodnich wartości w tradycyjne rosyjskie przekonania. Przykładowo 68% wyraża obawy przed wpływem osób LGBTQ. A 64% Rosjan postrzega konflikt na Ukrainie jako walkę cywilizacyjną między Rosją a Zachodem.„ – napisali socjolodzy.

Inne służby socjologiczne działające w Rosji próbują w ostatnim czasie poznać stanowisko Rosjan w sprawie wojny, zadając pytania nie tak bezpośrednie, jak specjaliści z Uniwersytetu w Chicago.

Jednocześnie, według wyników kolejnego sondażu opublikowanego w listopadzie przez ośrodek „Lewada”, 74% Rosjan popiera działania rosyjskich sił zbrojnych na Ukrainie. Większość respondentów uważa działania militarne Rosji za udane.

Wielu Rosjan akceptuje narrację rządu wyjaśniającą przyczyny wojny. Nie są już takie same jak w lutym 2022 r., ale zmieniły się w coś większego i bardziej egzystencjalnego.

Bezprecedensowe sankcje zachodnie, mające na celu odizolowanie rosyjskiej gospodarki od świata, nie mogły zmienić działań Federacji Rosyjskiej na Ukrainie. Na początku wojny na pełną skalę Putin wychwalał, jak to określił, zdolność Rosji do „całkowitej samowystarczalności pod względem zasobów naturalnych”. Pomimo wysokiej inflacji w Federacji Rosyjskiej sklepy są tam pełne, a stopa bezrobocia pozostaje niska. Niezależnie od tego, czy podoba się to Zachodowi, czy nie, zdolność Rosji do przeciwstawienia się sankcjom i odparcia wspieranej przez NATO ukraińskiej kontrofensywy przyczyniła się do wzrostu poparcia społecznego dla wojny i Putina.

Ukrainie uda się odnieść sukces w wojnie lądowej, czego nie udało jej się podczas kontrofensywy w 2023 r., co otworzy realną drogę do zwycięstwa. Przed nową ofensywą Siły Zbrojne muszą wzmocnić się na morzu i w powietrzu, a także zastosować „wyrafinowaną kombinację technik” na lądzie.

Biorąc pod uwagę, że Rosja jest gotowa ponieść znaczne straty, połączenie zasobów powietrznych, o które prosił ukraiński generał Załużny, może być jeszcze bardziej skuteczne w defensywie w celu zwiększenia siły ognia przeciwko atakującym oddziałom, może to prowadzić do oszałamiającej porażki atakujących, co otwiera szansę dla Ukrainy do strategicznego wykorzystania nagłej zmiany sytuacji. Aby dać Ukrainie szansę walki, Stany Zjednoczone i Europa muszą współpracować z Ukraińcami nad tym, jak lepiej zarządzać złożonością operacji oraz łączyć technologię, informacje i taktykę w bardziej dynamiczny sposób.

Poparcie Zachodu dla Ukrainy wygląda na coraz słabsze i chaotyczne, stwierdza artykuł w „Foreign Affairs” „Europa powinna wzmocnić wsparcie dla Ukrainy. Jeśli Kijów pozostanie w tyle, zachęci to Rosję i doprowadzi do nowych wojen”.

Karyna Koshel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com