Ukraina uderza ponownie: Triumfy marynarki wojennej na Morzu Czarnym

W fatalną noc z 4 na 5 marca 2024 roku Siły Obronne Ukrainy odniosły kolejne znaczące zwycięstwo na burzliwych wodach Morza Czarnego. Ich cel: okręt patrolowy PKR „Siergiej Kotow” potężnej Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej. Atak ten oznacza trzeci z rzędu cios dla rosyjskiej floty w 2024 roku, po wcześniejszym zestrzeleniu krążownika rakietowego „Iwanowec” i amfibijnego okrętu szturmowego „Cezar Kunikow”.

Atak na „Siergieja Kotowa” miał miejsce na wodach terytorialnych Ukrainy i został przeprowadzony przez ukraińskie drony morskie znane jako „Magura V5”. „Siergiej Kotow” był najnowszym dodatkiem do rosyjskiej floty, który dołączył do jej szeregów dopiero latem 2022 roku, a jego koszt szacowany jest na 65 milionów dolarów. Jako okręt patrolowy projektu 22160, „Siergiej Kotow” mógł pochwalić się zdolnościami, które obejmowały rozmieszczenie pocisków manewrujących Kalibr, instrumentów, które Rosja wykorzystywała do systematycznego terroryzowania pokojowych miast na Ukrainie.

Okręty patrolowe projektu 22160, w tym „Siergiej Kotow”, stanowią kluczowy element rosyjskiej potęgi morskiej w regionie. Przy zaledwie czterech okrętach tej klasy w rosyjskiej flocie, każda strata zadaje znaczący cios ich zdolnościom morskim. „Siergiej Kotow” ma wyraźny status najnowszego i najbardziej zaawansowanego okrętu wśród swoich rówieśników. Jego poprzednik, „Pavel Derzhavin”, pozostaje w naprawie po poprzednim ataku ukraińskich dronów morskich w październiku 2023 roku.

Strategiczne znaczenie tych zwycięstw jest nie do przecenienia. Zdolność Ukrainy do zneutralizowania zaawansowanych rosyjskich zasobów morskich podkreśla jej odporność i determinację w obronie integralności terytorialnej i suwerenności. Co więcej, jest to jasny sygnał dla Moskwy, że agresja spotka się ze zdecydowanym oporem.

Udane namierzenie „Siergieja Kotowa” podkreśla rosnącą sprawność Ukrainy w wojnie asymetrycznej, wykorzystując innowacje technologiczne do zrównoważenia przewagi militarnej przeciwnika. Rozmieszczenie dronów morskich stanowi zmianę paradygmatu w taktyce morskiej, umożliwiając Ukrainie skuteczne uderzenie na większe i silniej uzbrojone statki, przy jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka dla własnych sił.

W kontekście trwającego konfliktu we wschodniej Ukrainie i szerszych napięć geopolitycznych między Rosją a Zachodem, Morze Czarne stało się wylęgarnią aktywności wojskowej i strategicznych manewrów. Zwycięstwa morskie Ukrainy służą jako przypomnienie, że pomimo stawienia czoła przytłaczającym przeciwnościom, kraj ten pozostaje niezłomny w obronie wolności i demokracji.

Ponieważ społeczność międzynarodowa uważnie monitoruje rozwój sytuacji w regionie, konieczne jest uznanie prawa Ukrainy do samoobrony i wspieranie jej wysiłków na rzecz odparcia obcej agresji. Wydarzenia z 4-5 marca 2024 r. podkreślają pilną potrzebę dyplomatycznego rozwiązania kryzysu, które szanuje suwerenność Ukrainy i zapewnia trwały pokój i stabilność w regionie Morza Czarnego.

Autor: Diana Kaminski

2 thoughts on “Ukraina uderza ponownie: Triumfy marynarki wojennej na Morzu Czarnym

  1. „Triumfy” :)))
    Co za patos. To wszystko robota Angoli a nie UPAdlińców. Banderowcy uprawiają teraz inny sport – natarcie do tyłu na „lepsze pozycje”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com