Ukraina w UE jest celem Czech i Polski

24 канал

Prezydenci Czech i Polski – Petr Pavel i Andrzej Duda – spotkali się w czwartek 16 marca w Warszawie. Tematami rozmowy głów państw był kwestie bezpieczeństwa, współpracy dwustronnej oraz wojna na Ukrainie.

Według niego Ukraina ma ogromny potencjał w dziedzinie rolnictwa, zasobów naturalnych i przemysłu. Jednym z najbardziej obiecujących wektorów rozwoju współpracy między Polską a Czechami są wspólne prace nad odbudową Ukrainy.

„Nie mamy wątpliwości, że Ukraina powinna stać się częścią Unii Europejskiej. Jej wejście do wspólnoty jest naszym wielkim celem politycznym” – powiedział Duda.

Innymi tematami rozmowy były – jak przekazał polski prezydent – kwestie bezpieczeństwa i zbliżający się lipcowy szczyt NATO w Wilnie, a także sytuacja w Ukrainie. “Republika Czeska, Polska to są kraje, które są w absolutnej awangardzie, jeśli chodzi o wsparcie dla Ukrainy” – podkreślił prezydent Duda.

Jak wskazywał, oba kraje wysyłają Ukrainie nie tylko wsparcie humanitarne, ale i militarne. “Tu ta polityka wsparcia dla Ukrainy jest bardzo zdecydowana” – podkreślił.

Prezydent Czech Petr Pavel zauważył, że wojna z Ukrainą zjednoczyła kraje Europy Środkowej i wzmocniła ich rolę w Unii Europejskiej. Podczas konferencji prasowej prezydenci zostali spytani o dalsze wsparcie obu państw dla zaatakowanej przez Rosję Ukrainy.

“Chodzi o to, na ile nam się uda – nie tylko między naszymi krajami, ale też w ramach całego regionu – współpracować nad planem odbudowy Ukrainy. To będzie odbudowa, rekonstrukcja kraju zniszczonego przez wojnę, ale to będzie również olbrzymia okazja dla wszystkich gospodarek uczestniczących w odbudowie tego kraju” – powiedział prezydent Pavel, wskazując, że istotne jest osiągnięcie porozumienia tak, by poszczególne kraje nie konkurowały ze sobą w tym obszarze.

„Nie mamy wątpliwości, że Ukraina w UE jest w naszym interesie, to kraj z potężnymi możliwościami rozwojowymi. Udział w odbudowie Ukrainy po wojnie będzie olbrzymią okazją dla wszystkich gospodarek zaangażowanych w ten proces. Poważnie zrozumieliśmy, gdzie są prawdziwe wartości i jaka jest wartość współpracy z przyjaciółmi i sojusznikami. Zdaliśmy sobie sprawę, jaki potencjał ma nasza część Europy” – powiedział przywódca Czech. “Jestem przekonany, że nasze kraje mają wiele do zaoferowania w tym zakresie” – dodał Pavel. Wyraził przekonanie, że uzyskane w tym zakresie doświadczenia przełożą się na rozwój całego regionu i Ukrainy.

“Nie mamy z panem prezydentem wątpliwości, że to, aby Ukraina była częścią Unii Europejskiej, jest w naszym wspólnym interesie. To także bardzo silne umocnienie naszej części UE (…) biorąc pod uwagę potencjał Ukrainy – to ogromny kraj, z potężnymi możliwościami rozwojowymi, jeśli chodzi o rolnictwo, z nieprawdopodobnymi możliwościami rozwojowymi, jeśli chodzi o zasoby naturalne i rozwój przemysłu” – wskazał prezydent Duda. Jak podkreślił, nie ma wątpliwości, że wsparcie Ukrainy w tym zakresie jest opłacalne.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba stwierdził, że członkostwo Ukrainy w UE i NATO nie powinno być postrzegane jako dobroczynność czy odkupienie, ponieważ leży w interesie samej Europy.

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda powiedział, że Ukraina nadal swoją krwią chroni europejską demokrację. Negocjacje w sprawie członkostwa w UE powinny rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Premier Łotwy Krishjanis Karinsh uważa, że ​​po zakończeniu wojny Ukraina powinna zostać członkiem NATO z wszelkimi gwarancjami bezpieczeństwa. Pomoże to zapobiec nowej wojnie Federacji Rosyjskiej z sąsiednimi krajami.

Dlatego przystąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej to nie tylko formalność, to realny wybór, który nie tylko przywróci dziejową sprawiedliwość, ale także poprawi rozwój wielu krajów. Na współpracy z Ukrainą skorzysta nie tylko Ukraina, ale także wielu innych jej sojuszników. Teraz staje się to oczywiste.

Karyna Koshel

About Post Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com