United24 …Globalny Szczyt Pokoju…Zjednoczmy ludzi na całym świecie, aby wspierać Ukrainę, bronić wolności i życia!

Fot. REUTERS/Viacheslav Ratynskyi

23 maja w Kijowie odbył się szczyt z okazji drugiej rocznicy powstania platformy fundraisingowej United24, która ma na celu zjednoczenie ludzi z całego świata w chęci pomocy Ukrainie, jej ludności, która od trzech lat cierpi z powodu codziennego ostrzału i bombardowań rosyjskiego agresora. Platforma koncentruje się na obronie wartości ludzkich i na absolutnie praktycznej, skutecznej pomocy państwu podczas wojny rosyjsko-ukraińskiej.

United24 to platforma zainicjowana przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w maju 2022 r. po pełnej inwazji Rosji na Ukrainę w celu zebrania funduszy na wsparcie Ukrainy. Głównym celem jest zwiększenie wolumenu darowizn, zapewnienie efektywności i przejrzystości ich dystrybucji. Projekt pozwala każdemu (zarówno obywatelom Ukrainy, jak i obcokrajowcom) przyłączyć się do wsparcia Ukrainy i zapewnić realną pomoc Ukraińcom, którzy ucierpieli w wyniku rosyjskiej agresji. Obecnie istnieje 5 obszarów, w których ludzie z ponad stu krajów mogą przekazywać darowizny:

– obrona i rozminowywanie,

– pomoc humanitarna i medyczna,

– odbudowa,

– humanitarne rozminowywanie,

– edukacja i nauka.

Idea platformy zjednoczyła zwykłych ludzi z różnych krajów i kontynentów, a także polityków, liderów opinii, aktorów, muzyków, sportowców. UNITED24 w ciągu dwóch lat zebrało 650 milionów dolarów na pomoc dla Ukrainy i zjednoczyło 110 krajów oraz miliony ludzi i firm. Dobrowolne wpłaty ludzi są bardzo różne: od kilku dolarów do milionów. Pozwoliło to na realizację ponad stu projektów: stworzenie pierwszej na świecie floty dronów morskich, zakup pojazdów reanimacyjnych i sprzętu dla szpitali, odbudowę domów, budowę mostów i wyposażenie schronisk dla dzieci.

Wśród ambasadorów platformy jest wiele znanych osobistości (aktor Misha Collins; sportowcy Oleksandr Usik i Andriy Shevchenko; aktorka i piosenkarka Barbra Streisand; historyk, profesor Harvardu Serhiy Plokhiy; reżyser filmowy i aktor Michel Hazanavicius; astronauta Scott Kelly; naukowcy, laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny Edward i May-Britt Moser i wielu innych). Ludzie ci zdają sobie sprawę, że rosyjska agresja jest niebezpieczna nie tylko dla Ukrainy, ale także stanowi zagrożenie dla krajów europejskich, krajów NATO i całego świata, dlatego konieczne jest przyłączenie się do wsparcia Ukrainy, aby zrobić wszystko, co możliwe, aby pokonać agresora Kremla, zanim zacznie on dalej realizować swoje „czarne czyny”. United24 to dziś ogromna społeczność ludzi od Ukrainy po Amerykę Północną, od Wielkiej Brytanii po Australię, od Japonii po Amerykę Łacińską, Indie, absolutnie wszystkie kraje Europy.

Rosyjski agresor, nawet w dniu szczytu z okazji drugiej rocznicy powstania platformy UNITED24, zademonstrował całemu światu kolejny akt rosyjskiego terroru, uderzając w ukraiński Charków i region 15 rakietami balistycznymi S-300. Rosjanie uderzyli w pokojowy obiekt, drukarnię Factor-Print, jeden z największych kompleksów drukarskich w Europie. Atak zabił co najmniej 7 osób, ranił 17 i spalił ponad 50 000 książek. Kolejny zbrodniczy akt Kremla pokazuje, że Rosja walczy z ludzkością i wszystkimi aspektami normalnego życia. Rosyjscy terroryści zabijają dorosłych i dzieci, niszczą miasta i wsie, pozostawiając spaloną ziemię tam, gdzie kiedyś toczyło się normalne życie. Kremlowski reżim nadal wykorzystuje fakt, że Ukraina nadal nie ma wystarczającej obrony powietrznej i niezawodnej zdolności do niszczenia rosyjskich wyrzutni dokładnie tam, gdzie się znajdują – w rosyjskich regionach graniczących z Ukrainą. Podczas szczytu prezydent Ukrainy po raz kolejny przypomniał społeczności światowej, że rosyjski terror musi zostać pokonany, a można to zrobić tylko poprzez wspólne wysiłki krajów partnerskich i tylko przy wsparciu ambasadorów projektu.

Minęły już dwa lata od uruchomienia UNITED24 i na przykładzie tej platformy Ukraina już udowodniła, że może naprawdę globalnie zjednoczyć przywódców politycznych i państwa w celu zapewnienia wsparcia w różnych sferach: wojskowej, humanitarnej, medycznej… Oczywiście nie pominął pytań dotyczących zbliżającego się Globalnego Szczytu Pokoju (który odbędzie się w dniach 15-16 czerwca w Szwajcarii, oczekuje się udziału delegacji z ponad 100 krajów) i „Formuły Pokoju” Zelensky’ego (która obejmuje dziesięć punktów: przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy, wycofanie wojsk rosyjskich, wycofanie wojsk rosyjskich z Ukrainy, wycofanie Federacji Rosyjskiej, wycofanie wojsk ukraińskich, wycofanie wojsk rosyjskich z Ukrainy). „Bardzo ważne jest, aby ten inauguracyjny szczyt zakończył się sukcesem. Wierzymy, że będzie to potężny krok w kierunku zakończenia wojny i przywrócenia sprawiedliwego pokoju.  Ponieważ nie potrzebujemy żadnego pokoju, potrzebujemy sprawiedliwego pokoju” – powiedział szef ukraińskiego biura prezydenckiego Andrij Jermak. W końcu „Formuła Pokoju”, która będzie rozważana na szczycie, opiera się na prawie międzynarodowym i jest w stanie poskromić rosyjskiego agresora. Wojna Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie dotyka wszystkich na całym świecie, ponieważ Rosjanie nie przestają atakować i ostrzeliwać terytorium Ukrainy, stwarzając tym samym globalne zagrożenia dla całego świata – środowiskowe, żywnościowe, nuklearne… Dlatego Globalny Szczyt Pokoju jest ważnym wydarzeniem nie tylko dla Ukrainy, ale także dla bezpieczeństwa światowego w ogóle. W końcu Putin nie zamierza poprzestać na Ukrainie, ma dalekosiężne plany, które zagrażają zarówno Europie, jak i całemu światu. Dzięki szczytowi pokojowemu rozpocznie się proces opracowywania wspólnych ram dla pokojowego rozwiązania, które powinno powstrzymać wojnę Rosji przeciwko Ukrainie.

1 thought on “United24 …Globalny Szczyt Pokoju…Zjednoczmy ludzi na całym świecie, aby wspierać Ukrainę, bronić wolności i życia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com