Wsparcie UE dla Ukrainy: strategiczna konieczność, a nie jałmużna

Flagi Ukrainy i UE podczas konferencji przewodniczącej PE Roberty Metsoli z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie, maj 2024 r./PAP
Rosyjska propaganda nadal narzuca narrację, że Unia Europejska nie ma możliwości ani chęci dalszego wspierania Ukrainy. Rzeczywistość jest jednak odwrotna: pomoc Ukrainie jest nie tylko aktem solidarności, ale także strategiczną koniecznością dla Europy.
Agresja Rosji przeciwko Ukrainie stanowi zagrożenie nie tylko dla krajów Europy Wschodniej, ale także dla całego kontynentu. UE jest świadoma, że sukces Ukrainy w tej wojnie bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo jej państw członkowskich. Dlatego kraje UE nadal dostarczają Ukrainie broń, szkolą jej wojsko i wzmacniają współpracę obronną.
Ukraina jest już skuteczną wschodnią tarczą Europy. Dzięki oporowi Ukrainy, UE zyskała dodatkowy czas na wzmocnienie własnych zdolności obronnych. Ponadto udział Ukrainy w europejskich inicjatywach obronnych, takich jak Europejski Fundusz Obronny, przyczynia się do obopólnych korzyści i zwiększa ogólną stabilność.
Pomimo ataków informacyjnych Kremla, UE pozostaje zjednoczona w swoim poparciu dla Ukrainy. Przywódcy Unii Europejskiej, w tym przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, wielokrotnie podkreślali, że pomoc Ukrainie jest kwestią bezpieczeństwa strategicznego.
Autor: Diana Kaminska