Do więzienia za wizerunek piłkarza Realu na moście. Prokuratura w Madrycie w akcji

vinijr - twitter.com

Prokuratura w Madrycie wystąpiła z aktem oskarżenia przeciwko czterem kibicom, którzy na początku 2023 powiesili na moście autostradowym wizerunek czarnoskórego piłkarza Realu Madryt Brazylijczyka Viniciusa Juniora. Mogą zostać skazani na cztery lata pozbawienia wolności. Do tego cała czwórka ma zapłacić 6 tysięcy euro kary.

Wizerunek Viniciusa powieszono rankiem 26 stycznia w dniu meczu derbowego pomiędzy Realem a Atletico Madryt w Pucharze Króla. Obok umieszczono baner z napisem „Madryt nienawidzi Realu”.

Vinicius ma być symbolem walki z rasizmem

Prokuratorzy ujawnili, że czterech oskarżonych należy do fanatycznej grupy kibiców Atletico, która „ideologicznie utożsamiana jest ze skrajną prawicą”. Niektórzy z nich mieli już wcześniej kontakt z policją i byli oskarżani o inne przestępstwa.

Już w trakcie dochodzenia sędzia zakazał czterem podejrzanym podjęcia próby komunikowania się z Viníciusem. Wprowadzono dla nich także tymczasowy zakaz zbliżania się, który zabrania im przebywania w promieniu 1 kilometra wokół stadionu i obiektów treningowych Realu oraz zbliżania się na taką samą odległość od dowolnego stadionu piłkarskiego w okresie od czterech godzin przed meczem ligi hiszpańskiej do czterech godzin po jego zakończeniu, gdy na boisku przebywa 23-letni Brazylijczyk.

W Hiszpanii przestępstwa z nienawiści zagrożone są karą od jednego do czterech lat więzienia. Vinicius Jr. już wiele razy był obrażany na tle rasistowskim. Groźna sytuacja miała miejsce m.in. podczas meczu Valencii z Realem Madryt 21 maja. Był to już dziesiąty tego typu incydent w rozgrywkach poprzedniego sezonu, po którym La Liga złożyła zawiadomienie w prokuraturze.

Ostatnio Vinicius nie występuje na boisku, gdyż 18 listopada doznał poważnej kontuzji. Zawodnik zerwał tego dnia mięsień nogi podczas meczu Brazylii z Kolumbią w piłkarskich kwalifikacjach do mundialu 2026. Szczegółowe badania wykazały naderwanie lewego bicepsa kości udowej. To poważny uraz, który może skutkować nawet dwumiesięczną przerwą w zajęciach.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com