Kacper Wróblewski wysoko w Rajdzie Żmudzi i klasyfikacji RSMP

Kacper Wróblewski i Jakub Wróbel/Maciej Kulczyński /PAP

Kacper Wróblewski (Skoda Fabia Rally2), kierowca Orlen Teamu, zajął szóste miejsce w Rajdzie Żmudzi, czwartej rundzie samochodowych mistrzostw Polski. Wróblewski umocnił się na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej. Rajd wygrał lider klasyfikacji generalnej mistrzostw Szwed Tom Kristensson (Hyundai I20 R5).

Kristensson zapewnił sobie tytuł mistrzowski w rywalizacji na szutrach. Wszystkie pozostałe rundy MP odbędą się na asfaltach.

W klasyfikacji generalnej rajdu drugie miejsce ze stratą 19,3 s wywalczył Litwin Dominykas Butvilas (Skoda Fabia R5), a trzecie jego rodak Vladas Jurkeviucius (Skoda Fabia Rally2 Evo) – strata 38,6 s.

Kończymy Rajd Żemaitija w dobrych humorach, choć rajd dla nas się układał w kratkę. Mieliśmy trochę problemów, ale radzilismy sobie z nimi dzielnie. Przed ostatnią pętlą traciliśmy do drugiego miejsca w RSMP 12 sekund. Ruszyliśmy w pogoń, byliśmy na trzech podiach OES-owych z czterech odcinków, co świadczy o tym, że mieliśmy naprawdę bardzo dobre tempo – opowiadał po rajdzie Wróblewski.

Niestety, brakło niewiele, ale przywieźliśmy bardzo ważne trzecie punkty na Power Stage’u i piąte miejsce w rajdzie, co umacnia nas na trzeciej pozycji w mistrzostwach Polski i daje duży powód do zadowolenia. Ale też bardzo się cieszę, że kończymy szutry i wracamy na moje ulubione asfalty. Już nie mogę się doczekać Rajdu Rzeszowskiego. Przed nami jeszcze połowa sezonu. Trzymajcie kciuki i dziękujemy bardzo za kibicowanie – podsumował polski kierowca.

Wprowadzenie od tegorocznego sezonu w mistrzostwach Polski dwóch osobnych klasyfikacji dla rajdów asfaltowych i szutrowych spowodowało, że w sobotę poznaliśmy pierwszego mistrza Polski. Został nim Kristensson, który także zdecydowanie prowadzi w klasyfikacji generalnej cyklu MP.

Jurkevicius, trzeci na podium w Kielmach, nie rywalizuje w mistrzostwach Polski. W tej sytuacji w punktacji RSMP trzeci był Sylwester Płachytka, który stracił do Szweda 1.02,2, a czwarty Grzegorz Grzyb (obaj Skoda Fabia Rally2 Evo) – strata 1.03,5.

Kristensson startował w rundzie MP po raz trzeci. Wcześniej wygrał Rajd Podlaski i był drugi w Rajdzie Polski. Teraz do swojej kolekcji dopisał triumf na Żmudzi i stał się głównym kandydatem do zdobycia tytułu mistrza Polski.

Szwed ponownie potwierdził, że jest w tym roku doskonałej dyspozycji. Na Litwie wygrał 11 z 13 rozegranych odcinków specjalnych. Miesiąc wcześniej w Rajdzie Polski, rundzie mistrzostw Europy, tylko o 10 s był wolniejszy od triumfatora Mikołaja Marczyka (Skoda Fabia Rally2 Evo), który w Mikołajkach wystartował gościnnie, gdyż w tym roku jego podstawowym programem jest walka w mistrzostwach świata w kategorii WRC2.

W klasyfikacji generalnej RSMP prowadzi Kristensson – 123 pkt, przed Grzybem – 91 pkt. Trzeci jest Kacper Wróblewski (Skoda Fabia Rally2) – 82 pkt.

Następną piątą rundą RSMP będzie w dniach 4-6 sierpnia Rajd Rzeszowski.