Triumf polskich siatkarzy. Zostali nowymi liderami Ligi Narodów

Reprezentacja Polski siatkarzy nie bez problemów pokonała Holandię 3:0 i została znów liderem Ligi Narodów.

Polscy siatkarze mieli szansę znów odzyskać pozycję lidera Ligi Światowej. Musieli jednak wygrać za trzy punkty z reprezentacją Holandii. Rywale wciąż mieli o co walczyć, bo zajmują ósme miejsce w tabeli, dające prawo do gry w turnieju finałowym. Porażka z Polakami skomplikowałaby ich sytuację, tym bardziej, że w ostatniej kolejce Holendrzy zagrają z Włochami.

Dobre zagrywki Śliwki

Pierwszy set był wyrównany do stanu 16:16. Wtedy nastąpił też kluczowy moment w tej partii. Skutecznie atak skończył bardzo dobrze grający Karol Kłos, a na zagrywkę poszedł Aleksander Śliwka. Cztery razy zaserwował tak, że Holendrzy mieli problem w przyjęciu, a biało-czerwoni okazje do kontrataków. W efekcie Polacy zdobyli pięć punktów z rzędu i prowadzili 21:16. Holendrzy w tym secie oddali nam aż osiem punktów po błędach z zagrywki. Był to też siódmy set z rzędu, w którym Polacy nie dali Holendrom zdobyć więcej niż 19 punktów. Wcześniej wygrali 3:0 (25:19, 25:18, 25:19) na Euro w 2019 roku i w ubiegłym roku 3:0 w Lidze Narodów (25:14, 25:17, 25:16).

W drugiej partii biało-czerwoni szybciej wypracowali przewagę. Prowadzili 7:4, 10:6 i 15:11. Holendrom pomogły jednak zagrywki Tuinstry i po bloku na Karolu Butrynie doprowadzili do remisu 17:17. Chwilę później powtórzyła się sytuacja z pierwszego seta. Od stanu 18:18 Polacy zdobyli cztery punkty z rzędu. Rywale potrafili zmniejszyć straty, ale w ważnym momencie (przy 22:21) pięknie zaatakował z lewego skrzydła Kamil Semeniuk. Drugą piłkę setową skończył Butryn.

Przed trzecim setem trener Grbić zmienił przyjmujących. Za Bednorza i Śliwkę grali Semeniuk i Tomasz Fornal. Nie zmieniło to jednak obrazu gry, bo wciąż to Polacy dyktowali warunki gry.

Dzięki temu zwycięstwie biało-czerwoni znów zostali nowymi liderami Ligi Narodów. Wyprzedzili w tabeli prowadzących Włochów.

Polska – Holandia 3:0 (25:19, 25:23, 25:22)

Polska: Janusz, Butryn 9, Kłos 10, Bieniek 7, Bednorz 6, Śliwka 5, Zatorski (libero) oraz  Semeniuk 10, Kurek 3, Fornal 2, Kaczmarek, Firlej.

Holandia: Keemink 4, Aziz 19, Wiltenurg 4, Plak 2, Van Garderen 7, Tuinstra 8, Bleeker (libero) oraz Ter Horst 3, Jorna, Markinson.

16. Australia, 1-10, 2 pkt, 8:32

*  O wyższym miejscu w tabeli decyduje w pierwszej kolejności liczba zwycięstw, a potem punktów.

* Do fazy finałowej wchodzi 8 zespołów. Rozegrana zostanie ona w dniach 20–24 lipca w Unipol Arena w Bolonii[

Źródło: sport.pl