Pekin 2022 – short track. Polska sztafeta mieszana odpadła w ćwierćfinale

Kamila Stormowska (u góry)/ FAZRY ISMAIL /PAP/EPA

​Polska sztafeta mieszana w short tracku odpadła w ćwierćfinale igrzysk w Pekinie. Kamila Stormowska, Nikola Mazur, Michał Niewiński i Łukasz Kuczyński zajęli ostatnie, czwarte miejsce w swojej serii. Złoty medal zdobyły Chiny.

Polska sztafeta rywalizowała z ekipami Chin, Włoch i Korei Płd. W trakcie zmagań jeden z Polaków, Michał Niewiński, wywrócił się i to samo spotkało zawodnika z Korei. Drużyny te zajęły dwie ostatnie lokaty. Polska uzyskała czas 2.50,513.

Historyczne złoto dla Chin

Złoty medal zdobyły Chiny. Ta konkurencja po raz pierwszy znalazła się w programie igrzysk olimpijskich. Srebro wywalczyły Włochy, a brąz Węgry. To pierwszy złoty krążek gospodarzy w rozpoczętych oficjalnie w piątek igrzyskach.

Niewiele brakowało, by w ogóle zabrakło ich w obsadzie finału A, bowiem w swojej serii półfinałowej zajęli dopiero trzecie miejsce za Węgrami i USA. Przebieg wyścigu jednak prześledzono po chwili pod kątem możliwych wykroczeń i po pięciu minutach zdyskwalifikowano ekipę Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego, a Amerykanie zostali ukarani.

Przebieg finału, w którym Azjaci wyprzedzili na czele sztafetę z Italii o 0,016, również zweryfikowano. Potem jednak jedyną korektą była kara dla czwartej Kanady.