Słowenka mistrzynią olimpijską w skokach. Polki daleko

Ursa Bogataj/KIMIMASA MAYAMA /PAP/EPA

Słowenka Ursa Bogataj zdobyła złoty medal zimowych igrzysk olimpijskich Pekin 2022 w konkursie na normalnej skoczni narciarskiej w Zhangjiakou. Srebrny wywalczyła Niemka Katharina Althaus, a brązowy – rodaczka zwyciężczyni Nika Kriznar.

Triumfatorka uzyskała łącznie 239 pkt, a kolejne zawodniczki na podium – 236,8 i 232.

Polki nie awansowały do serii finałowej. Kinga Rajda uzyskała 69 m i zajęła 35. miejsce. Nicole Konderla wylądowała na 64 m i została sklasyfikowana na 36. pozycji.

Nie startowała liderka Pucharu Świata w skokach narciarskich i faworytka olimpijskiej rywalizacji 20-letnia Austriaczka Sara Kramer.

Mróz i mocny wiatr na skoczni

Konkurs rozegrano w trudnych warunkach atmosferycznych, wiatr o zmiennym kierunku powodował przerwy w rywalizacji. Odczuwalna temperatura powietrza oscylowała w granicach -25 st. C.

Bogataj, która nigdy wcześniej nie wygrała konkursu Pucharu Świata, w pierwszej serii ustanowiła rekord obiektu skacząc 108 metrów.