United Cup: Polska – Francja. Świątek i Hurkacz wykonali zadanie. Biało-Czerwoni zagrają w finale

Iga Świątek i Hubert Hurkacz podczas rywalizacji w turnieju United Cup Foto: COLIN MURTY/AFP/East News

Reprezentacja Polski awansowała do finału rozgrywanego w Australii tenisowego turnieju United Cup. W półfinale Iga Świątek i Hubert Hurkacz pokonali Francję. W pierwszym meczu nasz najlepszy singlista wygrał z Adrianem Mannarino, a liderka rankingu WTA pokonała Caroline Garcię. W ostatnim meczu, Jan Zieliński i Katarzyna Kawa, pokonali Elixane Lechemię i Edouarda Rogera-Vasselina.

W polskiej kadrze, prowadzonej przez kapitana Tomasza Wiktorowskiego, są Iga Świątek, Hubert Hurkacz, Katarzyna Kawa, Katarzyna Piter, Daniel Michalski i Jan Zieliński.

Biało-Czerwoni w ćwierćfinale pewnie pokonali Chińczyków, dzięki czemu uzyskali awans do półfinału. Hubert Hurkacz pokonał Zhizhena Zhanga 6:3, 6:4, a następnie Świątek wygrała z Qinwen Zheng 6:2, 6:3. Rywalizacja mikstów nie miała już żadnego znaczenia, ale Piter i Zieliński pokonali parę Xiaodi You, Fajing Sun 6:3, 5:7, 10-7.

O finał Polacy grali z Francją

Starcie Polaków z Francuzami rozpoczął mecz singlistów. Na kort wyszli Hubert Hurkacz i Adriane Mannarino. Pierwszy set, pewnie i szybko wygrywając gemy przy swoim serwisie i jednym przełamaniu rywala, padł łupem Hurkacza (6:3).

W drugim secie walka była bardziej zacięta, ale Polak przełamał rywala na 6:5, a potem wygrał swoje podanie i cały mecz – 6:3, 7:5.

Jako druga do akcji wkroczyła Iga Świątek. Liderka WTA mierzyła się z Caroline Garcią. Polka świetnie zaczęła pierwszego seta, ale niespodziewane rywalka przełamała Świątek. Polka nie zdołała odrobić straty i przegrała pierwszego seta 4:6.

Druga odsłona meczu to pokaz siły liderki rankingu WTA. Świątek grała bardziej precyzyjnie i przede wszystkim bardziej agresywnie, dlatego po nieco dwudziestu minutach na tablicy pojawił się wynik 5:0. Potem Garcia wygrała gema przy swoim podaniu, a w kolejnym gemie Polka zamknęła seta wygrywając 6:1.

W trzecim secie obraz gry nie zmienił, Polka wygrała cztery gemy z rzędu, potem swoje podanie utrzymała Garcia, ale w kolejnych dwóch  gemach Świątek nie pozwoliła rywalce na zbyt wiele i zakończyła spotkanie 6:1.

Biało-Czerwoni byli już pewni gry w finale United Cup, ale nie odpuścili ostatniego meczu. Mikstowa para Jan Zieliński/Katarzyna Kawa stanęła na wysokości zadania, pokonując Elixane Lechemię i Edouarda Rogera-Vasselina 6:3, 6:3.

W drugim półfinale Australia zagra z Niemcami. Finał zaplanowano na 7 stycznia.

W poprzedniej edycji United Cup Polska dotarła do półfinału, w którym przegrała z USA.

Wyniki ćwierćfinałów:
czwartek
Francja – Norwegia 2:1
Caroline Garcia – Malene Helgoe 6:2, 6:7 (6-8), 7:6 (7-5)

Iga Świątek – Caroline Garcia 4:6, 6:1, 6:1
Katarzyna Kawa, Jan Zieliński – Elixane Lechemia, Edouard Roger-Vasselin 6:3, 6:3