Aktywiści klimatyczni znowu oblali zupą obraz van Gogha. Godzinę wcześniej zapadł wyrok
Aktywiści klimatyczni ponownie oblali zupą „Słoneczniki” Vincenta van Gogha. Tym razem wyrazili tym sprzeciw wobec kary więzienia zastosowanej wobec ich koleżanek. Dlaczego aktywiści obrzucają sztukę żywnością?
Co się wydarzyło: W piątek 27 września o godzinie 14:30 na teren Galerii Sztuki National Gallery w Londynie weszło troje aktywistów wspierających akcję „Just Stop Oil”. Następnie skierowali się do miejsca, gdzie wystawiano dwie wersje obrazu Vincenta van Gogha „Słoneczniki” i oblali je zupą pomidorową. Na miejsce została wezwana policja, która aresztowała aktywistów. Obrazy nie zostały uszkodzone.
Obrazy Vincenta van Gogha zostały oblane zupą: Zaledwie godzinę po tym, jak dwie osoby z tej samej organizacji trafiły do więzienia za podobny czyn z 2022 roku, obrazy van Gogha ponownie zostały oblane zupą – pioinformował „The Guardian„. 23-letnia Phoebe Plummer została skazana na dwa lata pozbawienia wolności, a 22-letnia Anna Holland na 20 miesięcy. Powodem było uszkodzenie ramy obrazu o szacunkowej wartości 10 tys. funtów. Jeden z oblanych w piątek obrazów jest tym samym, który dwa lata temu znalazł się na celowniku skazanych kobiet.
Aktywiści skazani: Ich zdaniem w więzieniu są ludzie „skazani za żądanie zaprzestania wydobycia ropy i gazu„. Ponadto ocenili, że sprawa ma polityczny charakter. Zapowiedzieli również, że przyszłe pokolenia będą uważać, że ci więźniowie postępowali właściwie. Jak poinformował „The Guardian”, łącznie za działania podczas protestów klimatycznych skazano i osadzono 25 aktywistów z organizacji „Just Stop Oil”.
Dlaczego aktywiści klimatyczni atakują sztukę: Jak przekazał National Geographic, aktywiści obrzucają obrazy żywnością, aby przekazać, że sztuka nie może istnieć na zniszczonej planecie. Chcą w ten sposób zwrócić uwagę na zmiany klimatyczne spowodowane między innymi wykorzystywaniem paliw kopalnianych. Te z kolei przekładają się na problemy z uprawą żywności, co w przyszłości może doprowadzić do głodu. Być może właśnie dlatego do protestów wykorzystywana jest żywność.
Sprawdź źródła: National Gallery, „The Guardian„, National Geographic.