Andrzej Duda nie przekonał USA ws. NATO. Hołownia krytycznie. „Jest pytanie”

Fot. REUTERS/Ints Kalnins

Biały Dom nie poparł propozycji określenia nowego minimum wydatków obronnych w ramach NATO na poziomie 3 procent PKB. Ten postulat ma zgłosić na rozpoczynającym się we wtorek 9 lipca szczycie NATO prezydent Polski Andrzej Duda. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia, który jest już w Stanach Zjednoczonych, jest sceptyczny wobec skuteczności działań prezydenta.

Rzecznik ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu John Kirby uciął spekulacje na temat możliwego podniesienia progu wydatków obronnych w ramach NATO do 3 procent PKB. – Prezydent Biden nie zamierza wyznaczać nowej poprzeczki wydatków na obronę na szczycie. Naszym celem jest podkreślenie, że większość krajów osiągnęła poziom 2 proc., ale również wskazać, że niektóre kraje mają jeszcze pracę do wykonania – powiedział John Kirby. 

Szczyt NATO w USA. Biały Dom nie poparł propozycji prezydenta Andrzeja Dudy

Postulat podniesienia wydatków obronnych w ramach NATO i ustalenia go na minimalnym poziomie 3 procent PKB ma zgłosić na rozpoczynającym się w Waszyngtonie szczycie sojuszu prezydent Polski Andrzej Duda. 

W wywiadzie dla Polskiego Radia marszałek Sejmu Szymon Hołownia mówił, że choć sama idea jest słuszna, to prezydent Duda nie powinien składać takich propozycji bez wcześniejszego uzgodnienia z sojusznikami. – Miarą słuszności propozycji politycznych jest ich sprawczość. I to jest pytanie, czy pan prezydent wykonał już jakąś pracę, która pozwala mu twierdzić, że jak przedstawi propozycję, to spotka się ona z czymś więcej niż tylko milczeniem – podkreślił Hołownia. Marszałek dodał, że prezydent Duda nie konsultował tej propozycji z jego ugrupowaniem.

USA. Początek rocznicowego szczytu NATO w Waszyngtonie 

We wtorek 9 lipca rozpocznie się szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego. Obrady potrwają do czwartku. Obrady liderów sojuszu mają być znakiem siły i jedności NATO zwłaszcza w momencie, gdy Rosja kontynuuje wojnę rozpętaną w Ukrainie. Sojusznicy potwierdzą przywiązanie do artykułu 5 dotyczącego kolektywnej obrony. Zapewnią też Kijów o dalszym dozbrajaniu.

Spotkanie przywódców 32 krajów rozpocznie się od uroczystości z okazji 75-lecia NATO. 4 kwietnia 1949 roku podpisany został Traktat Północnoatlantycki, stanowiący o kolektywnej obronie zgodnie z zasadą jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Przywódcy na szczycie potwierdzą to zobowiązanie. NATO wraca bowiem do korzeni. 

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zapowiedział przeznaczenie „nowych środków” mających wzmocnić obronę powietrzną Ukrainy. W poniedziałkowym zmasowanym rosyjskim ataku rakietowym zginęło 37 osób, a 170 zostało rannych. Jednym z celów był największy szpital dziecięcy w kraju – Ochmatdyt. Amerykański prezydent zapowiedział, że USA wraz z sojusznikami ogłoszą nową pomoc dla Ukrainy na szczycie NATO w Waszyngtonie. Stwierdził, że ostatnie ataki rakietowe są „przerażającym przypomnieniem brutalności Rosji”. 

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com