Niespodziewana wizyta na szczycie NATO w Waszyngtonie. Dawny sojusznik odwraca się od Rosji

Fot. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Armenii / mfa.am

Armenia, wieloletni bliski sojusznik Rosji, po raz kolejny sygnalizuje chęć zbliżenia się do Zachodu. Minister spraw zagranicznych Ararat Mirzojan będzie jednym z uczestników jubileuszowego szczytu NATO, który odbędzie się w Waszyngtonie. Kilka dni wcześniej państwo potwierdziło ponadto, że odbędzie wspólne ćwiczenia wojskowe z siłami USA.

Minister spraw zagranicznych Armenii Ararat Mirzojan weźmie udział w szczycie NATO, który odbędzie się w Waszyngtonie w dniach 9-10 lipca. Agencja Reutera zauważa, że państwo będące niegdyś bliskim sojusznikiem Rosji próbuje obecnie zacieśniać relacje z Zachodem.

Szef MSZ Armenii pojawi się na szczycie NATO. „Zaplanowano spotkania dwustronne”

„Minister Mirzojan weźmie udział w wydarzeniu z partnerami z NATO w ramach szczytu NATO, a także w innych wydarzeniach poświęconych 75. rocznicy powstania tej organizacji. Planowane są również spotkania dwustronne” – potwierdził w poniedziałek (8 lipca) resort spraw zagranicznych. Sama Armenia nie jest członkiem Sojuszu. Należy natomiast do kierowanej przez Rosję Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym.

Relacje z Moskwą uległy jednak osłabieniu. Wynikają one przede wszystkim z bierności Rosji w konflikcie pomiędzy Armenią a Azerbejdżanem. W Erywaniu panuje przekonanie, że Ormianie nie mogą liczyć na rosyjskie wsparcie. W marcu tego roku minister Mirzojan dał do zrozumienia, że jego państwu zależy na zbliżeniu się do państw zachodnich. Miesiąc później rosyjskie czołgi zaczęły wycofywać się z regionu Górskiego Karabachu – terytorium spornego między Azerbejdżanem a Armenią. 

Armenia odwraca się od Rosji. W lipcu odbędzie ćwiczenia wojskowe z USA

Udział ministra Mirzojana w szczycie NATO to nie pierwszy wyraźny sygnał zacieśnienia się relacji między Armenią a Zachodem. Kilka dni wcześniej, w sobotę (6 lipca), armeńskie ministerstwo obrony potwierdziło, że między 15 a 24 lipca w kraju odbędą się wspólne ćwiczenia wojskowe z siłami USA. Program Eagle Partner 24 koncentrować ma się na zadaniach związanych z misjami utrzymania pokoju.

W piątek (5 lipca) sam minister Mirzojan przyjął ponadto delegację członków Kongresu USA, której przewodniczył senator Roger Wicker. Rozmowy dotyczyć miały politycznego dialogu między państwami oraz demokratycznych reform w Armenii. Poruszone zostały ponadto kwestie regionalnego bezpieczeństwa.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com