„Armia szabrowników”: skala grabieży ukraińskich muzeów przez armię rosyjską jest największa od czasów II wojny światowej

16 stycznia amerykański dziennik The New York Times opublikował śledztwo, w którym rosyjska armia ukradła eksponaty z ukraińskich muzeów na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy. Międzynarodowi eksperci sztuki donoszą, że to usunięcie dzieł sztuki może być największe od czasu II wojny światowej, kiedy to niemieccy naziści splądrowali Europę i wywieźli cenne eksponaty do Niemiec.

W okresie agresji na pełną skalę armia rosyjska splądrowała już 30 muzeów Ukrainy, w tym w Mariupolu, Melitopolu, Chersoniu i innych miastach. Celem grabieży ukraińskich muzeów przez Rosję jest nie tylko pozyskanie wartości materialnych czy historycznych, ale także chęć pozbawienia Ukrainy jej dziedzictwa kulturowego i ukraińskiej tożsamości. Rosja plądruje eksponaty muzealne, które mają tysiące lat.

Kradzież muzealnych kosztowności przez rosyjskich okupantów ma charakter zorganizowany i systematyczny. Odbywa się pod kierunkiem rosyjskich specjalistów z historii sztuki. W szczególności usuwaniem obrazów z Chersonskiego Regionalnego Muzeum Sztuki nadzorowała Natalia Desyatova, pseudodyrektorka powołana przez Rosjan.

Rosja bezprawnie przejęła dziesiątki tysięcy eksponatów z muzeów na terytoriach okupowanych, w tym zarówno starożytne scytyjskie złoto, jak i współczesne dzieła. W samym Chersoniu rosyjscy okupanci ukradli ponad 15 000 dzieł sztuki i obiektów dziedzictwa historycznego. Są to obrazy, książki, posągi z brązu, monety, ceramika, biżuteria itp. Wśród eksponatów muzealnych były dzieła Iwana Aiwazowskiego, Ołeksija Szewkunenki, Mykoły Pymonenko, Augusta von Bayera oraz cenne ikony – „Jurij wojownik węży ze świętymi apostołami Piotrem i Pawłem”, „Dziewica uspokaja moje smutki” i inne.

W Melitopolu, w miejscowym muzeum sztuki, specjalnie sprowadzeni rosyjscy historycy sztuki wraz z rosyjskimi żołnierzami ukradli złote przedmioty z okresu scytyjskiego, które zostały wykonane 2300 lat temu.

Potwierdza to fakt, że masowe grabieże ukraińskich muzeów są sankcjonowaną przez Kreml operacją, a nie inicjatywą jakichś zwykłych rosyjskich żołnierzy. Na przykład z Muzeum Sztuki w Chersoniu skradziono nawet elektroniczny katalog opisujący obrazy.

Rosja nadal potwierdza swój status państwa przestępczego, które powinno podlegać jak najsurowszym sankcjom, a osoby odpowiedzialne za kradzież ukraińskiego dziedzictwa kulturowego przez rosyjskich przestępców powinny zostać pociągnięte do odpowiedzialności przez Międzynarodowy Trybunał Karny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com