Australia oskarża Chiny o użycie sonaru przeciwko nurkom. Jest oświadczenie

Mick Tsikas / AP

Minister obrony Australii oskarża chińską marynarkę o wykorzystanie sonaru w sposób, który zagrażał australijskim nurkom. „To niebezpieczne i nieprofesjonalne” – przekazał szef resortu obrony.

Minister obrony Australii Richard Marles odniósł się w sobotę do incydentu, do którego doszło na terenie wyłącznej strefy ekonomicznej Japonii we wtorek 14 listopada. Marles przekazał – bez podawania szczegółów – że australijski okręt HMAS Toowomba przebywał tam w związku z działaniami dotyczącymi egzekwowania sankcji ONZ. W pewnym momencie w śruby okrętowe zaplątały się sieci rybackie. Członkowie załogi zanurkowali, aby je usunąć. Wówczas, jak przekazał Marles, do australijskiej jednostki zbliżył się operujący w pobliżu chiński niszczyciel PLA-N (DDG-139).

Australia oskarża Chiny o użycie sonaru przeciwko nurkom. „Niebezpieczne”

Australijczycy mieli zwrócić się do Chińczyków o zachowanie dystansu w związku z działaniami pod wodą, ale chiński okręt zbliżył się jeszcze bardziej. „Niedługo potem wykryto, że sonar zamontowany na kadłubie działał w sposób, który zagrażał australijskim nurkom” – przekazał minister. Dodał, że musieli wypłynąć na powierzchnię. „To niebezpieczne i nieprofesjonalne” – przekazał. 

Marles dodał, że nurkowie odnieśli lekkie obrażenia w związku z impulsami wysyłanymi przez sonar. Szczegóły nie są znane, natomiast BBC przytacza opinię Medycznego Komitetu Doradczego ds. Nurkowania z siedzibą w Londynie, według której dźwięk nadawany pod wodą, w zależności od natężenia, może spowodować zawroty głowy lub uszkodzić słuch. „Australia oczekuje, że wszystkie kraje, w tym Chiny, będą operować swoimi siłami zbrojnymi w sposób profesjonalny i bezpieczny” – przekazał w oświadczeniu Marles. Jak podaje agencja Reutera i BBC, chińskie władze nie skomentowały oświadczenia w sprawie incydentu. 

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com