Łotwa świętuje Dzień Niepodległości. Nie zabraknie polskich akcentów. Ambasador: jesteśmy z tego bardzo dumni

pixabay.com / rob-armbruster

– Polacy przyłączają się do Łotyszy i wspólnie świętują Dzień Niepodległości Łotwy – mówi ambasador Rzeczypospolitej na Łotwie, Monika Michaliszyn. Dziś kraj obchodzi 105. rocznicę proklamowania niepodległości. Republika Łotwy mogła powstać dzięki klęsce Cesarstwa Niemieckiego w I wojnie światowej.

Dla Łotyszy to najważniejsze święto państwowe. – Jest ono obchodzone bardzo hucznie i właściwie świętowanie zaczyna się już 11 listopada, kiedy obchodzony jest Dzień Bohaterów Łotewskich, którzy polegli broniąc ojczyzny – powiedziała ambasador.

– My również wtedy świętujemy odzyskanie niepodległości i to się pięknie pokrywają te święta zwłaszcza, że święto łotewskie poświęcone jest również polskim żołnierzom, którzy zginęli w obronie granic łotewskich w 1920 roku w walce przeciwko bolszewikom – dodała Monika Michaliszyn.

Łotwa. Święto Niepodległości

Po proklamowaniu niepodległości Łotwa została zaatakowana przez Związek Sowiecki, a na pomoc Łotyszom ruszyło około 12 tysięcy polskich żołnierzy, dowodzonych przez generała Edwarda Śmigłego-Rydza. Sprzymierzone wojska na początku 1920 roku opanowały cały region Łatgalii, wygrywając bitwę pod Dyneburgiem we wschodniej Łotwie i zmuszając Rosję Radziecką do zawieszenia broni.

Ambasador Michaliszyn wyjaśnia, że dziś z okazji Święta Niepodległości Łotwy odbywa się w Rydze parada wojskowa, a ku pamięci braterstwa broni biorą w niej udział również polscy żołnierze. – Polacy i defilują i jadą czołgami, są wtedy biało czerwone flagi, jest to bardzo wzruszające i jesteśmy z tego bardzo dumni – podkreśla ambasador Polski w Rydze.

W ramach wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO, w Adażi na Łotwie stacjonuje kompania czołgów PT-91 Twardy i około 170 polskich żołnierzy.

Długa droga do niepodległości

Monika Michaliszyn dodaje, że Łotysze wyjątkowo cenią sobie niepodległość, ponieważ po 1918 roku bardzo krótko się nią cieszyli i bardzo długo czekali na jej ponowne odzyskanie.

– Państwowość łotewska trwała w sumie 20 lat i została brutalnie przerwana przez agresję niemiecką w 1939 roku, a później wkroczenie sowietów. Przez następne dziesięciolecia Łotwa była częścią Związku Sowieckiego, dlatego odzyskanie niepodległości pięknie celebrują i starają się pamiętać o tym, jak ważny jest fakt posiadania suwerennego państwa – powiedziała ambasador.

Łotwa podjęła decyzję o przywróceniu niepodległości 4 maja 1990 roku. 17 marca 1991 odbyło się referendum, w którym 74 procent głosujących opowiedziało się za niepodległością, a 21 sierpnia 1991 roku ogłoszono wystąpienie Łotwy ze Związku Sowieckiego.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com