Awaria w elektrowni atomowej w Katalonii

Awaria w elektrowni atomowej w Katalonii. Nie żyje strażak Źródło: PAP/EPA, fot: Jaume Sellart

W elektrowni atomowej w Asco w północno-wschodniej Hiszpanii doszło do awarii i pożaru. Zginął strażak, a trzech pracowników zostało rannych. Hiszpańskie władze podały, że nie doszło do wzrostu radioaktywności.

Do awarii w elektrowni atomowej w katalońskim Asco doszło w środę wieczorem. Jak podaje PAP, w zakładzie wybuchł pożar, przy gaszeniu którego zginął 46-letni strażak zatrudniony w elektrowni. Trzech rannych pracowników trafiło do szpitala.

Hiszpańskie służby przekazały, że po rozszczelnieniu się izolacji przeciwpożarowej uwolnił się dwutlenek węgla. Śledczy dodali, że defekt systemu chroniącego przed ogniem doprowadził do wybuchu pożaru.

Jak podkreślono w komunikacie, awaria wewnątrz elektrowni atomowej „nie doprowadziła do wzrostu radioaktywności”.

Trzy osoby, które zostały przetransportowane do szpitala, w momencie awarii znajdowały się w pobliżu miejsca pojawienia się ognia. U hospitalizowanych pracowników lekarze szpitala z gminy Mora d’Ebre stwierdzili niewydolność oddechową na skutek wdychania dymu.

Na miejscu pracowało siedem jednostek strażackich. Trwa wyjaśnianie okoliczności i przyczyn awarii siłowni w Asco.

Postępowanie wszczęła prokuratura prowincji Tarragona. Śledczy wyjaśnili hiszpańskim mediom, że na tym etapie ich pracy awaria traktowane jest jako wypadek.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com