Będą dodatkowe sankcje wobec Białorusi

Będą dodatkowe sankcje wobec Białorusi Fot: AA/ABACA

Ambasadorowie państw członkowskich Unii Europejskiej zaakceptowali nowe sankcje wobec Białorusi. Obejmą one osoby i podmioty, które po stronie reżimu w Mińsku są odpowiedzialne za wywołanie i podtrzymywanie kryzysu migracyjnego – podało w środę źródło w UE.

Teraz sankcje muszą jeszcze zostać formalnie przyjęte na poziomie Rady Unii Europejskiej. Najprawdopodobniej stanie się to w czwartek.

Sankcje mają objąć m.in. białoruskie linie lotnicze Belavia, które pomagały w transporcie migrantów z Bliskiego Wschodu na Białoruś. Z kolei członkowie białoruskiego reżimu odpowiedzialni za sytuacje na granicy, zostaną objęci zakazem wjazdu do UE. Mają im też zostać zamrożone posiadane aktywa.

Ustawa o ochronie granicy. Jest podpis prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek ustawę o ochronie granicy, którą wcześniej przegłosował Sejm. Parlamentarzyści odrzucili wszystkie poprawki Senatu.

Nowe przepisy weszły w życie w środę, z wyjątkiem przepisów regulujących służbę funkcjonariuszy Straży Granicznej, które wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku.

Jak informowaliśmy w Wirtualnej Polsce, ustawa o ochronie granicy to przepisy, które pozwolą na pewnego rodzaju przedłużenie niektórych zapisów stanu wyjątkowego, który od września obowiązywał w pasie przygranicznym z Białorusią.

Nowelizacja przepisów zakłada, że zakaz przebywania w strefie nadgranicznej będzie mógł być wprowadzony na szczególnie narażonych obszarach przy linii granicy zewnętrznej – z Białorusią, Ukrainą i Rosją – w drodze rozporządzenia szefa MSWiA po zasięgnięciu opinii komendanta głównego Straży Granicznej.

Z zakazu wyłączone będą nie tylko służby, ale też mieszkańcy, czy osoby prowadzące tam działalność gospodarczą, załatwiające sprawy urzędowe lub biorące udział w kulcie.

Dodatkowo, za zgodą komendanta Oddziału Straży Granicznej w danym regionie, do strefy nadgranicznej mogą być dopuszczeni także dziennikarze.

Źródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com