Białoruś powoła ponad 200 oficerów rezerwy. Łukaszenka podpisał dekret

Andrei Stasevich / AP

Dyktator Białorusi Alaksandr Łukaszenka podpisał dekret „w sprawie poboru oficerów rezerwy do służby wojskowej”. Do białoruskich Sił Zbrojnych ma dołączyć do 250 osób.

W 2023 roku do Sił Zbrojnych Białorusi ma zostać zwerbowanych 230 mężczyzn w wieku poniżej 27 lat oraz kolejnych 20, którzy przeszli odpowiednie programy szkolenia oficerów rezerwy w oddziałach lub na wydziałach wojskowych, mają stopień wojskowy oficera i są wpisani do rejestru – wynika z dokumentu podpisanego w piątek 10 marca przez Alaksandra Łukaszenkę.

Białoruś chce „jakościowego wyszkolenia” rezerwistów. Łukaszenka podpisał dekret

Białoruskie służby prasowe podały w komunikacie, że realizacja założeń dekretu ma „przyczynić się do zwiększenia stanu etatowego na podstawowych stanowiskach wojskowych Sił Zbrojnych” oraz „zagwarantować jakościowe wyszkolenie rezerwy mobilizacyjnej”.

MON Białorusi niejednokrotnie dementowało pogłoski o ewentualnej mobilizacji żołnierzy do walki po stronie Rosji na wojnie w Ukrainie. Podawano, że komisje wojskowe prowadzą jedynie „rutynowe kontrole list poborowych”. Tak jest i tym razem. „Przewidziane w dekrecie działania są co roku realizowane przez Siły Zbrojne” – czytamy.

Łukaszenka podpisał ustawę o karze śmierci

Dzień wcześniej Łukaszenka podpisał ustawę o zmianach w kodeksach karnych Białorusi, która wprowadza karę śmierci za zdradę stanu dla urzędników państwowych i wojskowych – poinformowały białoruskie media. Chodzi o „odpowiedzialność karną za propagandę terroryzmu, dyskredytowanie Sił Zbrojnych, innych oddziałów i formacji wojskowych, organizacji paramilitarnych oraz naruszanie wymogów ochrony tajemnicy państwowej”Wcześniej ustawa została przyjęta przez Izbę Reprezentantów, dolną izbę parlamentu kraju. Białoruś jest jedynym państwem w Europie, gdzie jest stosowana kara śmierci. Co roku – na mocy wyroku sądu za przestępstwa kryminalne – rozstrzeliwanych jest około 20 osób.

Źródło: gazeta.pl

About Post Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com